Çift yer değiştirme pistonlu V tipi küçük güçlü bir stirling motorunun tasarım ve imali
Design and construction of a V-type low power stirling engine with and double displacers
- Tez No: 93506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÇETİNKAYA, DOÇ. DR. HALİT KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
İçten yanmalı motorların 19. Yüzyıl da icadından sonra pek fazla gelişme gösteremeyen Stirling motorları 1970' lerdeki enerji krizinden sonra tekrar ilgi odağı haline gelmiştir. Bu çalışmada, Türkiye' nin enerji potansiyeli gözönünde bulundurularak tahmini gücü 500 W olan çift ısıtıcılı bir Stirling motoru tasarlanarak optimize edildi ve imalatı yapıldı. Prototip motor laboratuvar şartlarında elektrikli bir ısıtma sistemi kullanılarak test edildi. Testler 650-1000 °C sıcaklık aralığında 50 °C lik artışlarla yapıldı. Her sıcaklık kademesinde şarj basıncı atmosferik basınçtan 2 bar' a kadar 0,5 bar aralıklarla artırıldı. Maksimum güç 1000 °C ısıtıcı sıcaklığında ve 1,5 bar şarj basıncında 65 W olarak belirlendi. Araştırmanın sonuçlan diyagram ve tablo olarak takdim edildi. Bilim Kodu : 626.10.01Anahtar Kelimeler : Stirling motoru, V tipi çift yer değiştirme pistonlu Stirling motoru, V tipi Stirling motoru
Özet (Çeviri)
Stirling engines became the focus of interest after the energy crisis in 1970' s which was left out of development after the invention of Internal Combustion Engines on 19th century. In this study, considering the solar energy potential of Turkey, a V type Stirling engine having two heater has been designed, optimized by computer and manufactured. The prototype engine has been tested in laboratory conditions using an electrical heating system. Tests were conducted within the temperature range of 650-1000 °C by 50 °C increments. The pressure ranged from the atmospheric condition to 2 bar with 0,5 bar increment at each stage of temperature. The maximum power was obtained at 950 °C heater temperature and 1,5 bar charge pressure as 65 W. The results of the study were presented by diagrams and tables. Science Code : 626.10.01Key Words : Stirling engine, Stirling engine with V-type and double displacer V-type Stirling enine