Neoadjuvan kemoterapi alan meme kanseri hastalarında progesteron reseptör düzeyinin tedavi yanıtına etkisi
The i̇mpact of progesterone receptor levels on treatment response i̇n breast cancer patients receiving neoadjuvant chemotherapy
  1. Tez No: 935065
  2. Yazar: ADALET NUR YILMAZ AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Meme kanseri, dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türü olup kadınlarda temel ölüm sebepleri arasında yer alan mühim halk sağlığı sorunudur.Meme kanseri hastalarının yaklaşık %70 i hormon reseptör pozitif hastalardır. Hormon reseptör pozitifliği östrojen reseptörü(ER) ve/veya progesteron reseptör(PR) pozitifliği olmasıdır. Bu hasta grubunda tam patolojik yanıt oranı ve kemoterapinin sağ kalım katkısı daha azdır. Bu nedenle neoadjuvan kemoterapi etkinliğini predikte edebilecek marker arayışları devam etmektedir. ER pozitif hastalarda PR pozitifliğin eşlik etmemesi kemoterapi duyarlılığını etkileyebilmektedir. Literatürde ER pozitifliğine PR pozitifliğinin eşlik etmemesinin hormonoterapi etkinliğini azaltabileceği belirtilmiştir. ER pozitif olup PR negatif hasta grubunda adjuvan kemoterapinin katkısı da daha fazla olmaktadır. Biz de rutin pratikte her hastada bakılan PR reseptör düzeyinin neoadjuvan kemoterapiye yanıta etkisini araştırmayı amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniğine 2017-2023 yılları arasında neoadjuvan kemoterapi almak için başvuran Meme Kanseri tanılı 18 yaş üstündeki 52 hastanın verilerini inceledik. Hastalar ER, PR, HER2 pozitiflikleri ve negatifliklerine göre kategorize edildi.Hastaların tanı anında ve neoadjuvan tedavi sonrası radyolojik ve patolojik yanıt değerlendirmeleri yapıldı.Hastaların tedaviye verdiği yanıt değerlendirilip progesteron reseptör düzeyi ile tedavi yanıtının korelasyonu incelenmiştir. Bu parametreler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 52 hasta dâhil edilmiştir; bunların 50'si kadın, 2'si ise erkektir. Hastaların ortalama yaşı 53.4 ve normal beden kütle indeksi 27.5 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda radyolojik yanıt ile PR durumu arasında sayısal bakımdan değerli bir bağlantı bulmuştur. (p=0.016) Özellikle, PR-negatif veya %1-9 PR pozitifliği olan hastalar arasında tam radyolojik yanıt veren hasta sayısı beklenenden daha yüksek bulunmuşken, %10 veya daha fazla PR pozitifliği olan hastalar arasında stabil hastalık gösteren hasta sayısı beklenenden daha yüksek bulunmuştur. Radyolojik yanıt ile ER veya c-erbB2 durumu arasında veriye dayalı anlaşılır bir ilişki gözlenmemiştir. Çalışmamızda Patolojik tam yanıt (PTY) ile PR koşulu arasında sayısal olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. (p=0.002) Özellikle, PTY elde eden hasta sayısı PR-negatif tümörleri olan hastalar arasında beklenenden daha yüksek bulunurken, PTY elde etmeyen hasta sayısı %1-9 ve %10 veya daha fazla PR pozitifliği olan hastalar arasında beklenenden daha yüksek bulunmuştur. Sonuçlar: PR, meme kanseri sınıflandırmasında kullanılan kritik bir biyomarker'dır ve NAKT (Neoadjuvan Kemoterapi) için değerlendirilen hastalar için değerlendirilmesi esastır. Ancak, PR seviyelerine dayalı olarak NAKT karar verme konusunda net kriterler bulunmamaktadır ve PR durumu, özellikle ER-pozitif hastalarda klinisyenler için karmaşık bir faktör olabilir. Çalışmamız; ER pozitif hastalarda PR negatifliğinin, NAKT uygulamayı destekleyen önemli bir veri noktası olduğunu ortaya koymuştur. İlginç bir şekilde, düşük pozitif PR ekspresyonu PTY için öngörücü bir marker olarak ortaya çıkmamıştır. PR seviyelerinin rolü ile ilgili daha güçlü önerilerde bulunmak için, düşük pozitif PR gösteren hastaların yer aldığı daha geniş hasta kohortlarıyla yapılacak prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Breast cancer is the most common cancer type among women worldwide and remains a significant public health issue as one of the leading causes of death among women. Approximately 70% of breast cancer patients have hormone receptor-positive disease, defined as estrogen receptor (ER) and/or progesterone receptor (PR) positivity. In this patient group, the rate of complete pathological response and the survival benefit from chemotherapy are lower. Therefore, the search continues for markers that can predict the effectiveness of neoadjuvant chemotherapy. In ER-positive patients, the absence of PR positivity may impact chemotherapy sensitivity. The literature suggests that the lack of PR positivity alongside ER positivity may reduce the effectiveness of hormone therapy. Additionally, the contribution of adjuvant chemotherapy is greater in ER-positive and PR-negative patients. In this study, we aimed to investigate the impact of PR receptor levels, which are routinely assessed in every patient, on the response to neoadjuvant chemotherapy. Material and Methods: Our study reviewed data from 52 breast cancer patients over the age of 18 who applied to the Medical Oncology Clinic at Kütahya Evliya Çelebi Training and Research Hospital to receive neoadjuvant chemotherapy between 2017 and 2023. Patients were categorized based on ER, PR, and HER2 positivity or negativity. Radiological and pathological response evaluations were performed at diagnosis and after neoadjuvant therapy. The response to treatment was assessed, and the correlation between PR receptor levels and treatment response was examined. These parameters were analyzed statistically. Results: A total of 52 patients were included in the study, of whom 50 were female and 2 were male. The average age of the patients was 53.4 years, and the average body mass index was 27.5. We found a statistically significant relationship between radiological response and PR status (p=0.016). Notably, patients with PR-negative tumors or 1-9% PR positivity showed a higher-than-expected rate of complete radiological response, whereas patients with 10% or greater PR positivity showed a higher-than-expected rate of stable disease. No statistically significant relationship was observed between radiological response and ER or c-erbB2 status. Our study found a statistically significant association between pathological complete response (pCR) and PR status (p=0.002). Specifically, the number of patients achieving pCR was higher than expected among those with PR-negative tumors, while the number of patients not achieving pCR was higher among those with 1-9% and 10% or greater PR positivity. Conclusion: PR is a critical biomarker used in breast cancer classification and is essential for evaluating patients considered for neoadjuvant chemotherapy (NACT). However, no clear criteria exist for NACT decision-making based on PR levels, making PR status a complex factor, especially in ER-positive patients. Our study suggests that PR negativity in ER-positive patients is an important data point supporting the use of NACT. Interestingly, low PR positivity did not emerge as a predictive marker for pCR. Prospective studies with larger patient cohorts, particularly those including patients with low positive PR expression, are needed to make stronger recommendations regarding the role of PR levels.