الإلحاد وأثره على الفرد والمجتمع وسبل مواجهته من المنظور القرآني: دراسة تحليلية
Kur'an perspektifinden ilhâd, fert ve toplum üzerindeki etkisi ve onunla mücadele yolları
- Tez No: 935067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN DELİL GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İlhad, bireyin dini ve inançları terk etmesini ifade eden sosyal ve felsefi bir olgudur. Bu olgunun birey ve toplum üzerinde derin etkileri bulunmaktadır. Bu tez, ateizmin birey ve toplum üzerindeki etkisini, kendi değer ve inançlarını taşıyan İslami bakış açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, ilhadın hakikatten, Allah ve peygamberlerine inançtan sapma ve kaçınılması gereken en büyük yıkımlardan biri olarak kabul edildiği İslam açısından ilhad kavramının temel bir incelemesini ele alıyor. Bu çalışma aynı zamanda ilhadın yayılma nedenlerini ve etkenlerini de inceleyip, İslam toplumunun bu olguyla yüzleşmede karşılaştığı zorluklara odaklanarak, ateizmin psikolojik ve sosyal etkilerini de analiz etmektedir. Bununla beraber araştırmada dini kimliğin kaybı, ahlaki değer ve ilkelerin eksikliği, aile ve toplumun parçalanması gibi ilhadın yaratabileceği olumsuz etkilere dikkat çekilmektedir. Dolayısıyla bu çalışma, dini farkındalığı ve dini eğitimi geliştirerek ve bu olgunun yayılmasını sınırlayan ahlaki ve sosyal değerleri teşvik ederek, İslami bir perspektiften ilhad ile mücadelenin yollarını sunmaktadır. Son olarak bu çalışma, ilhad ve onun birey ve toplum üzerindeki etkisinin daha derin bir şekilde anlaşılmasını ve sosyal ve manevi uyumu güçlendiren sürdürülebilir bir değer ve dini çerçeve aracılığıyla onunla mücadelenin ve yayılmasını sınırlamanın etkili yollarını sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Atheism is a social and philosophical phenomenon that refers to the individual's abandonment of religion and religious beliefs. This phenomenon has profound effects on the individual and society. This research aims to study the impact of atheism on the individual and society, from the Islamic perspective, which has its own values and beliefs. The research thoroughly studies atheism and its concept from the point of view of Islam, where atheism is considered a deviation from the truth (belief in Allah S.W.T and His messengers), and is considered one of the great destructions that must be avoided. This study also examines the reason behind the spread of atheism and its factors, with a focus on the challenges facing the Islamic community in confronting this phenomenon. In addition, by analyzing the psychological and social impact of atheism, the study highlights the negative effects it may have, such as loss of religious identity, lack of moral values and principles, and the disintegration of the family and society. Hence, this study presents ways to confront atheism from an Islamic perspective, by enhancing religious awareness and religious education, and promoting moral and social values that limit the spread of this phenomenon. Finally, this study seeks to have a deeper understanding of atheism and its impact on the individual and society, and to provide effective ways to confront it and reduce it, through a sustainable value and religious framework that enhances social and spiritual cohesion.