Üniversite öğrencilerinin yapay zeka kullanma yatkınlıklarının farklı demografik veriler açısından incelenmesi
Examining university students' tendency to use artificial intelligence in terms of different demographic data
- Tez No: 935072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, üniversite öğrencilerinin yapay zeka (YZ) teknolojilerini kullanma yatkınlıklarının çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Yapay zeka, son yıllarda hızla gelişen ve çeşitli alanlarda devrim niteliğinde yenilikler getiren bir teknoloji olarak öne çıkmaktadır. Eğitim kurumlarında YZ' nin benimsenmesi, öğrencilerin gelecekteki kariyerlerine hazırlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, üniversite öğrencilerinin YZ' ye karşı tutumlarını ve kullanma yatkınlıklarını anlamak hem eğitimciler hem de karar vericiler için kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, öğrencilerin YZ kullanma yatkınlıkları demografik özellikler açısından değerlendirilecektir. Araştırma, cinsiyet, yaş, akademik bölüm, akademik başarı, sosyoekonomik durum ve teknolojik altyapıya erişim gibi değişkenler temelinde gerçekleştirilecektir. Bu değişkenlerin, öğrencilerin YZ 'ye olan ilgisini, bilgi düzeyini ve kullanım sıklığını nasıl etkilediği incelenecektir. Araştırma yöntemi olarak, üniversite öğrencilerine anketler uygulanacaktır. Anketler, öğrencilerin YZ teknolojilerine ilişkin bilgi düzeylerini, kullanım alışkanlıklarını ve bu teknolojilere yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla tasarlanmıştır. Elde edilen veriler, nicel ve nitel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilecektir. Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin YZ kullanma yatkınlıklarının demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Örneğin, mühendislik ve bilgisayar bilimleri gibi teknik bölümlerde okuyan öğrencilerin, YZ teknolojilerine daha fazla ilgi gösterdikleri ve bu teknolojileri daha sık kullandıkları beklenmektedir. Ayrıca, erkek öğrencilerin YZ kullanma yatkınlıklarının kadın öğrencilere göre daha yüksek olabileceği, sosyoekonomik durumu daha iyi olan öğrencilerin ise daha gelişmiş teknolojik altyapıya sahip olmaları nedeniyle YZ teknolojilerine daha fazla erişim imkânı buldukları öngörülmektedir. Sonuç olarak, bu tez, üniversite öğrencilerinin YZ teknolojilerini kullanma yatkınlıklarının anlaşılmasına ve bu alanda daha kapsayıcı ve erişilebilir eğitim politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Eğitim kurumları ve politika yapıcılar, bu bulguları göz önünde bulundurarak, YZ eğitim programlarını demografik çeşitliliği dikkate alacak şekilde tasarlayabilir ve öğrencilerin bu önemli teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmalarını teşvik edebilirler.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine university students' propensity to use artificial intelligence (AI) technologies in terms of various demographic variables. Artificial intelligence stands out as a technology that has been developing rapidly in recent years and bringing revolutionary innovations in various fields. The adoption of AI in educational institutions plays an important role in preparing students for their future careers. In this context, understanding university students' attitudes towards AI and their propensity to use it is of critical importance for both educators and policy makers. In this study, students' predisposition to use AI will be evaluated in terms of demographic characteristics. The research will be carried out on the basis of variables such as gender, age, academic department, academic success, socioeconomic status and access to technological infrastructure. It will be examined how these variables affect students' interest in AI, their level of knowledge and frequency of use. As a research method, surveys will be applied to university students. The surveys are designed to measure students' knowledge of AI technologies, their usage habits and attitudes towards these technologies. The data obtained will be evaluated using quantitative and qualitative analysis methods. This study aims to reveal whether university students' tendency to use AI varies according to demographic variables. For example, it is expected that students studying in technical departments such as engineering and computer science are more interested in AI technologies and use these technologies more frequently. In addition, it is predicted that male students' tendency to use AI may be higher than female students, and students with better socioeconomic status have more access to AI technologies due to their more advanced technological infrastructure. As a result, this thesis aims to contribute to understanding university students' predisposition to use AI technologies and to the development of more inclusive and accessible education policies in this field. Considering these findings, educational institutions and policymakers can design AI education programs to take demographic diversity into account and encourage students to use this important technology effectively.