Exploring the effect of social justice on cultural sensitivity among middle school English teachers
Ortaokul İngilizce öğretmenleri arasında sosyal adaletin kültürel duyarlılık üzerindeki etkisinin araştırılması
- Tez No: 935089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DAĞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin zengin kültürel çeşitliliğiyle ünlü Şanlıurfa kentindeki ortaokullarda eleştirel pedagoji çerçevesinde kültürel duyarlılıkla sosyal adaletin nasıl ilişkilendirildiğini incelemektedir. Eleştirel pedagoji temelini alan bu araştırma, İngilizce öğretmenlerinin sosyal adalet hakkındaki görüşlerinin çok kültürlü dinamiklerle dolu sınıflarda kültürel duyarlılıklarını nasıl etkilediğini araştırıyor. Çalışma ayrıca eğitim yeterlilikleri, mesleki gelişim, yaş ve eğitim deneyimi gibi demografik faktörlerin sosyal adalet uygulamalarını nasıl etkilediğini incelemektedir. Bu araştırmada, kültürel duyarlılık ve sosyal adalet için geçerliliği kanıtlanmış ölçüm araçları kullanılmıştır. Katılımcıların algılarını, demografik değişkenler arasındaki farklılıkları ve sosyal adalet algısının kültürel duyarlılığa etkisini belirlemek amacıyla betimsel, çıkarımsal, ilişkisel ve regresyon istatistiksel analizleri kullanılımıştır. Kültürel duyarlılık ile sosyal adalet duyguları arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösteren sonuçlar, eğitim ortamlarının eşitlikçi ve kapsayıcı olmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır. Bu çalışma, kültürel duyarlılığı ve sosyal adaleti eleştirel pedagojinin daha geniş bir bağlamında ele alarak kapsayıcı eğitim üzerine artan literatüre katkıda bulunmaktadır. Ayrıca eğitim politikası oluşturma, müfredat reformları ve öğretmen yetiştirme programları için önemli öngörüler sağlar.
Özet (Çeviri)
This research investigates how social justice and cultural sensitivity are related within the framework of critical pedagogy in secondary schools in Şanlıurfa, Türkiye, a city famous for its rich cultural diversity. The study is based on the principles of critical pedagogy and examines how English language teachers' ideas about social justice affect their cultural sensitivity in classrooms filled with multicultural dynamics. The research also sheds light on how demographic factors such as educational qualifications, professional development, age, and educational experience affect cultural sensitivity practices of social justice. In this research, a quantitative approach was used with validated measurement tools for cultural sensitivity and social justice. Descriptive, inferential, correlational and regression statistical analyses were used to determine the perceptions of participants, differences between demographic variables, and the effect of social justice perception on cultural sensitivity. The findings, which showed a strong predictive relationship between feelings of social justice and cultural sensitivity, emphasized how important it is for educational environments to be equitable and inclusive. This study aims to contribute to the growing literature on inclusive education by considering cultural sensitivity and social justice within the broader context of critical pedagogy. It also provides important insights for teacher training programs, curriculum reforms, and educational policy development.