Arı sütünün tazelik kriteri olarak protein ve lipit oksidasyon ürünleri ile bazı enzim aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of protein and lipid oxidation products and some enzyme activities as freshness criteria of royal jelly
  1. Tez No: 935158
  2. Yazar: GÜLŞAH OKUMUŞ YÜKÜNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOLAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Gıda Mühendisliği, Biochemistry, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Arı sütü, son yıllarda ilaç, gıda ve kozmetik endüstrisinde fonksiyonel ve nutrasötik bir ürün olarak değerlendirilen, zengin kimyasal bileşime sahip bir arı ürünüdür. Isı, ışık ve oksijene duyarlı olduğu bildirilen arı sütü, uygun olmayan depolama koşullarında besinsel ve fonksiyonel özelliklerini kaybedebilmektedir. Bu çalışmada, farklı sıcaklık ve sürelerde depolanan arı sütlerinin fizikokimyasal, oksidasyon, enzimatik ve antioksidan özelliklerindeki değişimler incelendi. Düşük sıcaklık değerlerinde (-20°C ve +4°C) muhafaza edilen arı sütü örneklerinde fizikokimyasal stabilitenin sağlandığı, oksidasyonun büyük ölçüde sınırlandığı ve enzim aktivitelerinin önemli ölçüde korunduğu belirlendi. Ancak, oda sıcaklığında depolama, bazı fizikokimyasal parametrelerde değişikliklere, oksidasyon ürünlerinin konsantrasyonunda hızlı bir artışa ve enzim aktivitelerinde önemli düşüşlere neden oldu. Depolama koşullarına bağlı olarak oksidasyon ürünlerinde önemli değişimler saptandı; özellikle ileri oksidasyon protein ürünlerinin (İOPÜ) arı sütü tazeliğini değerlendirmek için uygun bir belirteç olabileceği belirlendi. Bulgular, depolama koşullarının optimize edilmesi ve arı sütünün tazeliğinin değerlendirilmesi için güvenilir kriterlerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Royal jelly is a bee product with a rich chemical composition that has been evaluated as a functional and nutraceutical product in the pharmaceutical, food and cosmetic industries in recent years. Royal jelly, which is reported to be sensitive to heat, light and oxygen, can lose its nutritional and functional properties under inappropriate storage conditions. In this study, changes in the physicochemical, oxidation, enzymatic and antioxidant properties of royal jelly stored at different temperatures and time. It was determined that physicochemical stability was provided, oxidation was largely limited, and enzyme activities were significantly preserved in royal jelly samples stored at low temperature values (-20°C and +4°C). However, storage at room temperature caused changes in some physicochemical parameters, a rapid increase in the concentration of oxidation products and significant decreases in enzyme activities. Significant changes were detected in oxidation products depending on storage conditions, and it was determined that advanced oxidation protein products (AOPP) could be a suitable indicator for evaluating royal jelly freshness. The findings contribute to the development of reliable criteria for optimizing storage conditions and assessing the freshness of royal jelly.