Nar proteini biyoaktif peptitleri ile zenginleştirilmiş hidrojel üretimi
Production of hydrogel enriched with pomegranate protein bioactive peptides
- Tez No: 935159
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında nar çekirdeği proteininden elde edilen biyoaktif peptitlerin (NÇP) ve keçiboynuzu gamının fonksiyonel özellikleri geliştirilmiş, biyolojik olarak aktif, mekanik olarak dirençli hidrojel üretiminde kullanım potansiyellerinin araştırılması amaçlanmıştır. Laboratuvar ölçekli bir soğuk presleme makinesi kullanılarak yağsız nar çekirdeği posası elde edilmiştir. Nar çekirdeklerinden protein ekstraksiyonu izoelektrik noktaya bağlı protein çöktürme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Protein peletleri dondurarak kurutma işlemi uygulanarak kurutulmuş ve nar çekirdeği protein izolatları elde edilmiştir. Nar çekirdeği protein analizleri olarak özütleme verimi, kuru madde ve protein miktarı analizleri yapılmıştır. Biyoaktif peptit üretimi için pepsin ve alkalaz enzimi kullanılarak faz ayrımı sağlanıp biyoaktif peptit elde edilmiştir. Üretilen biyoaktif peptitler ile keçiboynuzu gamı belirli konsantrasyonlarda karıştırılıp 5 farklı hidrojel üretimi gerçekleştirilmiştir. Farklı oranlardaki biyoaktif peptitler (%0, %1, %5, %7,5, %10) sabit orandaki keçi boynuzu gamı ile karıştırılarak farklı fizikokimyasal özellikteki hidrojeller elde edilmiştir. Biyoaktif peptit konsantrasyonu %0 olan örnekler kontrol denemesi olarak kabul edilmiştir. Üretilen hidrojellerde renk analizleri, fizikokimyasal analizler, tekstür analizi, FTIR spektrumları, SEM görüntüleri ve TGA analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre biyoaktif peptitler ve keçi boynuzu gamı interaksiyonları belirlenmiş ve reolojik özellikleri bakımından %7,5 biyoaktif peptit içeren hidrojeller en gelişmiş özellikleri göstermiştir. Mekanik dayanım bakımından hidrojeller arasından farklılıklar tespit edilmiş ve %7,5 biyoaktif peptit içeren hidrojeller daha yüksek dayanımlar göstermiştir. Hidrojel örnekleri fonksiyonel özellikler bakımından varyasyonlar göstermiş ve gastrointestinal sistemdeki salınım özellikleri de ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the functional properties of bioactive peptides (BAP) obtained from pomegranate seed protein and carob gum have been improved, and the potential for their use in the production of biologically active, mechanically resistant hydrogels has been investigated. A fat-free pomegranate seed pomace was obtained using a laboratory-scale cold pressing machine. Protein extraction from pomegranate seeds was carried out using the isoelectric point-based protein precipitation method. Protein pellets were dried by freeze-drying method, resulting in pomegranate seed protein isolates. Extraction yield, dry matter, and protein content analyses were performed as pomegranate seed protein analyses. Bioactive peptide production was achieved by phase separation using pepsin and alcalase enzymes, resulting in the acquisition of bioactive peptides. The produced bioactive peptides were mixed with carob gum at specific concentrations to produce 5 different hydrogels. Hydrogels with different ratios of bioactive peptides (%0, %1, %5, %7.5, %10) were obtained by mixing with a constant ratio of carob gum. Samples with a bioactive peptide concentration of %0 were considered as control trials. Color analyses, physicochemical analyses, texture analysis, FTIR spectra, SEM images and TGA analysis, were conducted on the produced hydrogels. According to the results obtained, interactions between bioactive peptides and carob gum were determined, and hydrogels containing %7.5 bioactive peptides exhibited the most advanced properties in terms of rheological characteristics. Differences were identified among the hydrogels in terms of mechanical strength, with hydrogels containing %7.5 bioactive peptides showing higher strengths. Hydrogel samples exhibited variations in functional properties, and the release characteristics in the gastrointestinal system were also examined