Hemşirelerin tele-sağlık uygulamaları hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Investigation of nurses' opinions on tele-health applications
- Tez No: 935210
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin tele-sağlık uygulamalarına yönelik görüşlerini incelemek amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 15 Eylül 2023 ile 20 Mart 2024 tarihleri arasında bir üniversite hastanesi ve özel bir hastanede görev yapan 267 hemşire ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak, hemşirelerin sosyodemografik özelliklerini, tele-sağlık uygulamalarına yönelik farkındalıklarını ve becerilerini sorgulayan 21 sorudan oluşan Tanılama Formu ile sağlık profesyonellerinin teknoloji kullanımına ilişkin tutumlarını değerlendiren“Sağlık Personeli Sağlık Teknolojileri Değerlendirme Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nitel veriler, yüzde ve sıklık; nicel veriler ise ortalama ve standart sapma ile değerlendirilmiştir. Gruplar arasındaki farklar bağımsız gruplar ttesti ve tek yönlü ANOVA testi ile incelenmiş olup anlamlılık düzeyi p0,05) belirlenmiştir. Hemşirelerin Sağlık Teknolojileri Değerlendirme Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 96,81±11,70 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive research to examine nurses' perspectives on telehealth applications. The research was carried out between September 15, 2023, and March 20, 2024, with a sample of 267 nurses working at a university hospital and a private hospital. The data collection instruments included a Diagnostic Form consisting of 21 questions to assess the sociodemographic characteristics of the nurses, as well as their awareness and competencies related to telehealth applications, and the“Healthcare Professionals' Attitudes Towards Health Technologies Evaluation Scale,”which measures attitudes toward technology use among healthcare professionals. The qualitative data obtained in the study were analyzed using percentages and frequencies, while the quantitative data were evaluated through means and standard deviations. Differences between groups were examined using independent samples t-tests and one-way ANOVA, with a significance level set at p0.05). The mean total score on the Healthcare Professionals' Attitudes Towards Health Technologies Evaluation Scale was 96.81±11.70.