Bilgisayar yardımı ile kaynak bağlantıları tasarımı
Computer aided design of welded joints
  1. Tez No: 93524
  2. Yazar: YUSUF ÇİDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
BİLGİSAYAR YARDIMI İLE KAYNAK BAĞLANTILARI TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Yusuf ÇİDEM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2000 ÖZET Bu çalışmada, kaynak bağlantılarının tasarımı için bir bilgisayar programı, QuickBASIC programlama dilinde geliştirilmiştir. Program, moment taşıyan kaynak bağlantılarının; geometrisi, uygulanan kuvvet ve momentler ile, zorlanma şekline göre gerekli parametreler girildikten sonra, üç boyutlu gerilme analizini ve optimizasyonunu yapabilmektedir. Ayrıca perçin, cıvata gibi noktasal bağlantılar için uygulamalar da yapılmıştır. Bu analiz ve optimizasyon sonuçlarından yararlanılarak gerekli kaynak bağlantısının tasarımı amaçlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626 09 01 Kaynak Bağlantıları, Gerilme analizi, Optimizasyon 124 Prof. Dr. Kürşad DÜNDAR
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED DESIGN OF WELDED JOINTS (M.Sc. Thesis) Yusuf ÇİDEM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2000 ABSTRACT In that study, for the welding joints design, a computer programme has been developed in QuickBASIC programming language. After the necessary parameters have been entered, depending on the strength type, applied force and moments and the geometry, the programme can realize three dimensional stress analysis and optimization for the moment welding joints. Moreover some other applications for pointwise joints such as riveting and bolting have been realized. With the help of the results of these analysis and optimizations, the necessary welding joints project has been targetted. Science Code : 626 09 01 Key Words : Welds Joints, Stress Analysis, Optimization Page Number : 124 Adviser : Prof. Dr. KCırşad DÜNDAR tC YÜKSEKÖ?RETİM KUIUU