Otoyolların yapımında geotekstil kullanımı ve Ankara-İstanbul otoyolunda uygulanması
Aplications of geotextiles in motorway costractions and geotextiles applications in Ankara-İstanbul motorway
- Tez No: 93525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
OTOYOLLARININ YAPIMINDA GEOTEKSTİL KULLANIMI VE ANKARA-İSTANBUL OTOYOLUNDA UYGULANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Onur ZÜMBÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2000 ÖZET Çalışmada, ülkemizde son yıllarda önemi ve kullanımı her geçen gün artan geotekstil malzemesi incelenmiş ve özellikle karayollarında geotekstil uygulamaları üzerinde detaylı bir şekilde durulmuştur. Geotekstil malzemesinin kullanım alanları ve fonksiyonları ve test metotları hakkında genel bilgiler verilmiştir Karayolu seperasyon uygulamaları, kaplamasız yol tasarım kriterleri, filtrasyon uygulamaları, yol dolgularında geotekstil kullanımı, yollarda drenaj uygulamaları, teknik şartnameler ve karayolu uygulamalarına ait çalışma örnekleri sonuçlarıyla sunulmuştur. Türkiye'de seperasyon (ayırma) amacıyla kullanılan ilk yol uygulaması olan Ankara-İstanbul otoyolunun Güm üşova- Gerede kısmındaki geotekstil uygulanması incelenmiştir. Kullanılma sebepleri, inşaat safhası ve maliyet hesapları sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise bu çalışmadan elde edilen sonuçlar kısaca özetlenmiş, önemli hususlar belirtilmiştir. Bilim Kodu : 2251 101.Anahtar Kelimeler : Geotekstil. yol uygulamaları, seperasyon Sayfa Adeti : 158 Toz yöneticisi : Yrd.Doç. Dr. Mehmet ORHAN
Özet (Çeviri)
APPLICATIONS OF GEOTEXTILES IN MOTORWAY CONSTRUCTIONS AND GEOTEXTILES APPLICATIONS IN ANKARA- ISTANBUL MOTORWAY (M.Sc. Thesis) Onur ZÜMBÜL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September, 2000 ABSTRACT In this research, I have studied on geotextiles whose importance and usage area is being increased in our country day by day. Primarily, I have studied on geotextile applications in motorways with details. General knowledge about the usage areas and functions of geotextiles and test methods are given. The studies about geotextiles applications on motorways with the purpose of* filtration; unpaved road project geotextiles in road fillings are described. Gümüşova - Gerede Motorway Application, which is the first road applications of geotextiles with the purpose of seperation in Turkey, is examined and the reason of using geotextiles construction process and financial calculations are given. In the last part of the study the results obtained from this study has been summarized and important points are mentioned. Science Code: 2251 101 Key Words : Geotextile, road application, seperation Page number : 158 Supervisor : Assist. Prof.Dr. Mehmet ORHAN