EKG ve EMG sinyallerinin yüksek duyarlıklı olarak ölçülmesi
High sensitive measurement of ECG and EMG signals
- Tez No: 93528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. NİHAL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
EKG VE EMG SİNYALLERİNİN YÜKSEK DUYARLIKLI OLARAK ÖLÇÜLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Metin YILDIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2000 ÖZET Bu çalışmada; yüzey elektrottan ile algılanan EKG ve EMG sinyallerinin, yüksek duyarlıklı olarak ölçülmesini sağlayan bir cihaz geliştirilmiştir. EKG'nin çeşitli derivasyonlan ve EMG sinyallerinin seçilmesi için gerçekleştirilen sinyal seçici devre ile bu sinyallerden istenilen bir tanesi seçilerek; enstrümantasyon yükselteci girişine aktarılmaktadır. Enstrümantasyon yükselteci kazancı, EKG ve EMG sinyalleri için, bir anahtarla değiştirilebilen iki değerde seçilebilmektedir. Sinyaller, hastaya yönelik elektriksel şok riskini minimize etmek için, görüntüleme cihazının bağlanacağı devre kısmına optik izolatörle aktarılarak, 7500 V'luk elektriksel yalıtım sağlanmaktadır. Daha sonra EKG ve EMG sinyalleri kendileri için geliştirilen filtrelerden geçirilip, görüntüleme cihazları ile rahatlıkla gözlenebilecek bir seviyeye getirilmektedir. 50 Hz'lik şehir şebekesi gürültüsünün yok edilmesi için de ayrıca bir çentik filtresi gerçekleştirilmiştir. Cihazın elektriksel güvenlik testleri yapılmış, standartlarda kabul edilen sınırlar içinde olduğu görülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 646.04.01 ECG, EKG, EMG 145 Doç.Dr.F.Nihal GÜLER
Özet (Çeviri)
HIGH SENSITIVE MEASUREMENT OF ECG AND EMG SIGNALS (M.Sc. Thesis) Metin YILDIZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2000 ABSTRACT In this thesis, a device has been developed for measuring ECG and EMG signals that were sensed by surface electrodes. A signal seperative circuit has also been designed for selecting various ECG derivations and EMG signals. One of the selected designed signal is than transferred to the input of the enstrumantation amplifier. The gain of this amplifier can be set to two different values by a switch for ECG and EMG signals. In order to minimize the risk of electrical shock, the signals are coupled to the monitoring device by an optical isolator. In this way an isolation of 7500 Volts is provided. After that, the ECG and EMG signals are passed through special filters and are set to suitable levels for monitoring. Also, a notch filter is used for 50 Hertz noise. Finally, electrical safety tests for the device has been made and the results has been found to be within the suitable limits of the standarts. Science Code : 646.04.01 Key Words : ECG, EKG, EMG Page Number : 145 Advisor : Doç.Dr.F.Nihal GÜLER