18-20 yaşlarındaki İmam-Hatip Lisesi mezunlarında adil dünya inancı, yaratıcıya güven ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the belief in a just world, trust in the creator and psychological well-being levels of Imam-Hatip High School graduates aged 18-20
- Tez No: 935304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmada temelde herkes hak ettiğini alır ve aldığını hak etmiştir düşüncesini savunan adil dünya inancı ile kişisel ve sosyal hayatta üretken olabilme, zorlu tecrübelerin üstesinden gelebilme, kendi potansiyelinin farkına varma gücünü olan psikolojik iyi oluş ve inanılan yüce Yaratıcı'ya güven arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmaktadır. Amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenen katılımcıların tamamı Kütahya'da İmam-Hatip Lisesi mezunu 18-20 yaşlarındaki 393 genç yetişkindir. Katılımcılara ulaşmak için İmam-Hatip Lisesi mezunlarının kurdukları mezun gruplarından destek alınmıştır. Bu araştırmada nicel olarak kurgulanmış, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Nicel veri analizi teknikleri kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Ergenler İçin Adil Dünya İnancı, Warwick Edinburg Mental İyi-Oluş Ölçeği ve Tanrı İmgesi Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek puanları normal dağılım gösterdiği için parametrik testler uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki testlerinde katılımcıların genel adil dünya inancı düzeyleri ile Tanrı'ya güven ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı ilişki bulunurken kişisel adil dünya inancı düzeyleri ile Tanrı'ya güven ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında da pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Aracılık testilerinde ise Tanrı'ya güvenden adil dünya inancına olan etkide psikolojik iyi oluşun dolaylı aracılık rolü belirlenmiştir Yordayıcılık testlerinde genel adil dünya inancından psikolojik iyi oluşa olan regresyon katsayısının istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Kişisel adil dünya inancından psikolojik iyi oluşa olan standartlaştırılmış regresyon katsayısının 0,44 olduğu ve bu katsayının istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Tanrı'ya güvenden psikolojik iyi oluşa olan standartlaştırılmış regresyon katsayısının 0,16 olduğu ve bu katsayının istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca standartlaştırılmış regresyon katsayılarının oranına bakıldığında psikolojik iyi oluştaki değişimin açıklanmasında kişisel adil dünya inancı değişkeninin Tanrı'ya güven değişkeninden yaklaşık olarak 3 kat (0,44/0,16=2,75 ≅ 3) daha etkili olduğu anlaşılmıştır. Genç yetişkinlerin psikolojik sağlığının korunmasında kişisel adil dünya inancının oldukça önemli bir rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between the belief in a just world, which basically advocates the idea that everyone gets what they deserve and deserved what they get, and psychological well-being, which is the power to be productive in personal and social life, to overcome difficult experiences, to realize one's own potential, and trust in the Almighty Creator. The participants, who were determined by purposive sampling method, were 393 young adults aged 18-20, all graduates of Imam-Hatip High School in Kütahya. In order to reach the participants, support was received from the alumni groups established by Imam-Hatip High School graduates. In this study, a quantitative, relational survey model was used. Data were analyzed using quantitative data analysis techniques. Fair World Belief for Adolescents, Warwick Edinburg Mental Well-Being Scale and God Image Scale were used as data collection tools. Since the scale scores were normally distributed, parametric tests were applied. In the relationship tests between the variables, it was determined that there was a positive and moderately significant relationship between the participants' general just world belief levels and their levels of trust in God and psychological well-being, while there was a positive and low level significant relationship between their personal just world belief levels and their levels of trust in God and psychological well-being. In the mediation tests, the indirect mediation role of psychological well-being in the effect from trust in God to just world belief was determined. In the predictive tests, it was determined that the regression coefficient from general just world belief to psychological well-being was not statistically significant. The standardized regression coefficient from personal just world belief to psychological well-being was 0.44 and this coefficient was statistically significant. The standardized regression coefficient from trust in God to psychological well-being was 0.16 and this coefficient was statistically significant. In addition, when the ratio of standardized regression coefficients was examined, it was found that the personal just world belief variable was approximately 3 times (0.44/0.16=2.75 ≅ 3) more effective than the trust in God variable in explaining the change in psychological well-being. It was concluded that personal just world belief has a very important role in protecting the psychological health of young adults.