Web 2.0 araçları kullanımının ortaokul 5. sınıf öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik öz yeterlik inançlarına ve bilimsel tutumlarına etkisi
The effect of the use of Web 2.0 tools on the self-efficacy beliefs and scientific attitudes of secondary school 5th grade students towards science course
  1. Tez No: 935312
  2. Yazar: YAVUZ SELİM DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, ortaokul 5. Sınıf öğrencilerinde fen bilimleri dersinde Web 2.0 uygulamaları kullanılmasının öğrencilerin öz-yeterlik inançlarında ve bilimsel tutumlarında meydana gelen değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2023- 2024 eğitim-öğretim yılı Kayseri ili Kocasinan ilçesinde bulunan Şehit Üsteğmen Mustafa Şimşek Ortaokulu 5. sınıf öğrencilerinden oluşan iki sınıf ile gerçekleştirilmiştir. Bu sınıflardan birisi kontrol grubu (25) diğeri ise deney grubu (25) olmak üzere basit rastgele atama yöntemi ile seçilmiştir. Bu iki gruptan kontrol grubuna geleneksel yöntemler kullanılarak, deney grubuna ise Web 2.0 araçları kullanılarak 5 hafta boyunca fen bilimleri dersi yürütülmüştür. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Sürecin başında“Öz-Yeterlik İnanç Ölçeği”ve“Bilimsel Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. 5 haftalık sürecin sonunda aynı ölçekler tekrar uygulanmış, veriler istatistik programına aktarılmıştır. Veriler analiz edildiğinde; kontrol grubunda her iki ölçek için anlamlı fark ortaya çıkmadığı, deney grubunda ise öz-yeterlik inançlarında anlamlı fark oluşurken, bilimsel tutumlarında anlamlı fark oluşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the changes in the self-efficacy beliefs and scientific attitudes of 5th grade middle school students due to the use of Web 2.0 applications in science courses. The research was carried out with two classes consisting of 5th grade students in Şehit Üsteğmen Mustafa Şimşek Secondary School in Kocasinan district of Kayseri province in the 2023-2024 academic year. One of these classes was selected by simple random assignment method as the control group (25) and the other as the experimental group (25). From these two groups, a science course was conducted for 5 weeks using traditional methods to the control group, and using Web 2.0 tools to the experimental group. Pre-test-post-test quasi-experimental design, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. At the beginning of the process,“Self-Efficacy Belief Scale”and“Scientific Attitude Scale”were applied. At the end of the 5-week process, the same scales were applied again and the data were transferred to the statistics program. When the data was analyzed; It was observed that there was no significant difference for both scales in the control group, while there was a significant difference in self-efficacy beliefs in the experimental group, but no significant difference in scientific attitudes.