Framing of migrants and migration by the media and political parties in the UK and France: A comparative analysis
Birleşik Krallık ve Fransa'da göçmenlerin ve göçün medya ve siyasi partiler tarafından çerçevelendirilmesi: Karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 935323
  2. Yazar: İPEK UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Birleşik Krallık ve Fransa'daki göç ve göçmenlere yönelik medya çerçevelerinin, siyasi söylem çerçeveleriyle ne kadar örtüştüğünü araştırmaktadır. Her iki ülkedeki medya temsilleri ve siyasi açıklamalar analiz edilerek, göç konusundaki ortak anlatılar, stratejiler ve çerçeveleme teknikleri incelenmiştir. Birleşik Krallık ve Fransa, farklı siyasi manzaraları ve medya ortamları ile bu karşılaştırmalı çalışma için seçilmiştir. Çalışma, hem medya hem de siyasi söylemin genellikle göçü güvenlik, kimlik ve ekonomik endişeler üzerinden çerçevelendirdiğini, ancak ideolojik yaklaşımlar doğrultusunda farklılaştığını ortaya koymaktadır. Her iki ülkede de sağ eğilimli medya organları ve siyasi figürler, göçü ulusal kimlik, güvenlik ve kamu hizmetleri için bir tehdit olarak çerçevelerken, sol eğilimli organlar daha çok insani boyutlara odaklanarak kapsayıcı göç politikalarını savunmaktadır. Araştırma, içerik analizi metodolojisi kullanarak her iki ülkedeki çeşitli medya organları ve siyasi açıklamaları incelemekte, medya çerçevelerinin yalnızca siyasi söylemi yansılamakla kalmayıp, aynı zamanda şekillendirdiğini göstermektedir. Bulgular, medyanın göçü nasıl temsil ettiğinin halkın kamuoyunu ve politik kararları nasıl etkilediğine dair içgörüler sunmakta ve siyasi aktörlerin bu medya anlatılarını nasıl kullanarak politika şekillendirdiklerine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the extent to which media framing of migration and migrants overlaps with political discourse framing in the United Kingdom (UK) and France. By analyzing the media representations and political statements from both countries, the research aims to explore the shared narratives, strategies, and framing techniques used by both the media and political actors when discussing migration. The UK and France were chosen for this comparative study due to their distinct political landscapes and the media environments. The study reveals that both the media and political discourse often frame migration through similar lenses of security, identity, and economic concerns, but they diverge in their approaches based on ideological positions. Right-leaning media outlets and political figures in both countries tend to frame migration as a threat to national identity, security, and public services, while left-leaning outlets focus more on the humanitarian aspects, advocating for inclusive immigration policies. The research employs a content analysis methodology to examine various media outlets and political statements from each country, demonstrating how media framing not only reflects but also shapes political discourse. The findings provide insights into how the media's portrayal of migration influences public opinion and political decision-making, and how political actors leverage these media narratives to shape policy.