Dijital dönüşüm sürecinde gençlerin kent hakkı: Çankaya Belediyesi örneği
The right to the city of youth in the context of digital transformation: A case study of Çankaya Municipality
- Tez No: 935333
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetim Politikaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kent hakkı, kentte yaşayan her bir bireyin vatandaşlık bağı aranmaksızın sahip olması gereken bir haktır. Kentlinin hayatla kurduğu bağın mekânsal aracı olarak kent, kentliye ihtiyaç duyduğu her şeyi sunmanın yanında kendini gerçekleştirme fırsatı sağlamalıdır. Özellikle kent gençliği için bu fırsatların kent tarafından sunulması, gençlerin hayatlarını şekillendirme noktasında büyük öneme sahiptir. Gençlerin günümüz koşullarında kentte dezavantajlı konumda bulunmaları, kent hakkına sahip olmalarının önemini de artırmaktadır. Dijital dönüşüm süreci ve bilgi çağının getirdiği değişiklikler, kenti de direkt ya da dolaylı şekilde etkilemektedir. Bu etki, kent hakkı özelinde incelendiğinde akıllı kent politikalarının gerek küresel gerek ulusal düzeyde hız kazandığı görülmektedir. Bu süreçten kent gençliğinin kent ile ilişkisi de etkilenmekte ve dönüşüm geçirmektedir. Çalışma çerçevesinde, dijital dönüşüm süreci içerisinde kentin ve kent gençliğinin nasıl etkilendiği ulusal ve uluslararası politikalar ve gençlik mücadeleleri ekseninde incelenmiş, kavramsal olarak kent hakkı tartışılmıştır. Gençlerin kent hakkına ulaşma durumları, Çankaya Belediyesi özelinde incelenmiştir. Çankaya Belediyesi çalışanlarıyla yapılan mülakatlar incelenmiş ve Çankaya özelinde gençlerin kent hakkına sahip olma durumları tartışılmıştır. Araştırmanın çıktıları, uluslararası alanda kabul gören kent hakkı sınırları içerisinde düşünüldüğünde Çankaya Belediyesi sınırları içerisinde yaşayan gençlerin kent hakkına sahip olma noktasında avantajlı olduklarını ortaya koymuştur. Çankaya Belediyesi'nin gençliğe yönelik politikalar üretmekten sorumlu çalışanları, kent ile gençlerin kurduğu ilişkinin güçlendirmesine yönelik çaba göstermekte ve politika üretmektedir. Tam olarak gençlerin kent hakkına sahip olduğunu ifade etmek doğru olmayacak olsa da Çankaya Belediyesi, sınırları içerisinde yaşayan gençlerin kent hakkına sahip olmaları için çaba göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The right to the city is a right that every individual living in the city should possess, regardless of their citizenship status. As the spatial medium through which city dwellers connect with life, the city should not only provide everything they need but also offer opportunities for self-realization. For urban youth, in particular, the availability of these opportunities by the city is crucial in shaping their lives. The disadvantaged position of youth in urban settings today further underscores the importance of their right to the city. The process of digital transformation and the changes brought about by the information age directly or indirectly impact cities. When examined in the context of the right to the city, it is evident that smart city policies are gaining momentum both globally and nationally. This process also affects and transforms the relationship between urban youth and the city. Within the framework of this study, the impact of the digital transformation process on the city and urban youth has been examined through national and international policies and youth movements, and the concept of the right to the city has been discussed. The status of youth in achieving the right to the city has been examined specifically within the Çankaya Municipality. Interviews with Çankaya Municipality employees analyzed, discussing the status of youth in Çankaya in terms of their right to the city. When considering the findings of the research within the internationally accepted boundaries of the right to the city, it has been revealed that young people living within the boundaries of the Çankaya Municipality are advantaged in possessing this right. Employees responsible for youth policies within the Çankaya Municipality strive to strengthen the relationship between the city and its youth and to develop relevant policies. Although it may not be entirely accurate to state that young people fully possess the right to the city, the Çankaya Municipality is making significant efforts to ensure that young residents attain this right.