Romatoid artritte ekstraartiküler bulguların hastalık aktivitesi ve klinik parametrelerle ilişkisi
Association of extra-articular manifestations with disease activity and clinical parameters in rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 935600
  2. Yazar: AHMET ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, romatoid artrit hastalarında tüm sistemlerle ilgili ekstraartiküler bulguları tespit etmeyi, bulguların sıklığını ortaya koymayı, tutulan sistemlerin hastaya olan etki düzeylerinin farklarını ve yine bu bulguların hastalık aktivitesi, klinik parametreler ve tedavi stratejileriyle olan ilişkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Hangi ekstraartiküler bulguların araştırılacağı ve hastalık aktivitesinin nasıl değerlendirileceği çalışma öncesinde belirlenmiştir. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji Bilim Dalı'na başvuran 402 romatoid artrit hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların tüm klinik, laboratuvar ve radyolojik değerlendirmeleri yapılmış olup 275 hastada en az bir sistemde ekstraartiküler tutulum olduğu tespit edilmiştir. Ekstaartiküler tutulumu olan hastalarda inflamatuar belirteçlerin ve hastalık aktivitesinin daha yüksek olduğu bunun yanında standardize edilmiş hasta odaklı yapılan testler sonucu etkilenim düzeylerinin daha fazla olduğu gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar uygun istatistik yöntemleriyle değerlendirilmiş ve ekstraartiküler tutuluma etki eden tüm faktörlerin lojistik regresyon analizi yapılarak odds oranları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the extra-articular manifestations related to all systems in rheumatoid arthritis patients, to reveal their frequency, to determine the differences in the effect levels of the involved systems on the patients and to determine the relationship of these findings with disease activity, clinic parameters and treatment strategies. Which extra-articular manifestations will be investigated and how disease activity evaluated were determined before the study. 402 rheumatoid arhtritis patients who applied to Gazi University Hospital Rheumatology Department were included in the study. All clinical, laboratory and radiological evaluations of the patients were performed. Extraarticular manifestations detected in at least one system in 275 patients. Iflammatory markers and disease activity were found to be higher in patients with extraarticular manifestations. However, it was observed that these patients were more affected by the standardized patient-oriented scales. Obtained results were evaluated with appropriate statistical methods. Odds ratios were calculated by performing logistic regression analysis of all factors affecting extraarticular involvement.