Üst ekstremite lokalizasyonlu tendon kılıfı kaynaklı dev hücreli tümör hastalarının klinik değerlendirilmesi
Clinical evaluation of upper extremity localized giant cell tendon sheath tumor patients
  1. Tez No: 935682
  2. Yazar: ALPARSLAN YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Dev hücreli tendon kılıfı tümörü, yavaş büyüyen bir yumuşak doku tümörüdür. Tümör 30 ile 50 yaş arasındaki bireyleri etkiler ve kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Benign karakterine rağmen, eksizyon sonrası lokal nüks vakaların %45'ine kadar bildirilmiştir. Bu çalışma ile dev hücreli tendon kılıfı tümörüne yönelik kliniğimizde yapılan cerrahilerin sonuçlarını klinik olarak değerlendirmek, nüks oranlarını ve nüks sebeplerini belirlemek, hastaları; yaş, cinsiyet, lokalizasyon açılarından incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2003- Haziran 2020 tarihleri arasında üst ekstremite yerleşimli, dev hücreli tendon kılıfı tümörü nedeniyle cerrahi eksizyon uygulanmış olan ve patolojik olarak dev hücreli tendon kılıfı tümörü tanısı konulan 58 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar son kontrolde muayene edilerek eklem hareket açıklığı, komplikasyonlar ve fonksiyonel durumlar açısından değerlendirilmişlerdir. Hastaların fonksiyonel durumları QuickDASH ve Michigan El Sonuç Anketi kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Giant cell tendon sheath tumor is a slow-growing soft tissue tumor. The tumor affects individuals between the ages of 30 and 50 and is more common in women than men. Despite its benign character, local recurrence after excision has been reported in up to 45% of cases. With this study, to evaluate the results of the surgeries performed in our clinic for giant cell tendon sheath tumor clinically, to determine recurrence rates and causes of recurrence. It is aimed to examine in terms of age, gender and localization. Materials and Methods: Between January 2003 and June 2020, 58 patients who surgically excised due to giant cell tendon sheath tumor located in the upper extremity and who were pathologically diagnosed with a giant cell tendon sheath tumor were retrospectively analyzed. The patients were examined in terms of range of motion, complications, and functional conditions at the last visit. The functional status of the patients was evaluated using the QuickDASH and Michigan Hand Result Questionnaire. The obtained data were evaluated statistically.