Üst ekstremite cerrahisinde supraklavikular blokta bupivakain'in değişik volümlerinin anestezi başlama süresi ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of different volumes of bupivacaine on the time to anesthesia, block duration and quality in supraclavicular block in upper extremity surgery
- Tez No: 940336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIN GENÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Yüz yılı aşkın bir süredir anestezi pratiğinde temel dayanak noktası olan periferik sinir bloklarının en yaygın kullanım alanı üst ekstremite cerrahisidir. Üst ekstremitenin inervasyonunun büyük çoğunluğunu brakiyal pleksus oluşturur. Supraklavikular blok, bir brakiyal pleksus blok türüdür. Üst ekstremite bloklarında sinirin lokalizasyonu için sinir stimülasyonu ve ultrasonografi kullanımı olmak üzere güncel iki ana yöntem bulunmakta ve brakiyal pleksus bloğu en yaygın olarak ultrasonografi eşliğinde nöral stimülasyon tekniği kullanımı ile uygulanmaktadır. Kullanılan lokal anestezik türü, konsantrasyonu, uygulanan volüm ve bloğun lokalizasyonu; bloğun etki başlangıcı, süresi ve tipini etkilemektedir. Çalışmamızın temel amacı önkol ve el cerrahisi anestezisi için gerekli olan minimal lokal anestezik volümünün belirlenmesidir. Bu amaçla çalışmamızda bupivakainin farklı volümlerinin anestezi başlama süresi, blok süresi ve kalitesi üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Materyal-metot: Çalışmamıza, 18-70 yaş arası, supraklavikular blok uygulanarak el ve önkol cerrahisi geçirecek 60 hasta dahil edildi. Hastalar 2 gruba ayrıldı. İlk gruba %0,5 bupivakain 20 cc, %2 lidokain 10 cc, serum fizyolojik 10 cc uygulandı. İkinci gruba %0,5 bupivakain 15 cc, %2 lidokain 10 cc, serum fizyolojik 10 cc uygulandı. Postoperatif ağrı başlangıç zamanı, duyu ve motor blok geri dönüş zamanı ve ilk analjezik gereksinim zamanı kaydedildi. Ayrıca postoperatif ağrı şiddeti Görsel Analog Skala ile 1-2-4-6-12-24. saatlerde değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 39,13±16,44 (min:17-maks:79) olan; 18 (30,0)'i kadın, 42 (%70,0)'si erkek olmak üzere 60 hasta katıldı. Hastaların tümünde blok başarısı tam gelişti ve hiçbir hastada komplikasyon görülmedi. Gruplar arasında sadece 6. saat Görsel Analog Skala değerinde anlamlı fark bulundu, ortanca değerin 2. grupta anlamlı farkla fazla olduğu görüldü (p0,05). Duyu ve motor blok başlangıç ve geri dönüş süreleri düşük volümde bupivakain uygulanan 2.
Özet (Çeviri)
Objective: Peripheral nerve blocks, which have been the mainstay of anesthesia practice for over a century, are most commonly used in upper extremity surgery. The majority of the innervation of the upper extremity is provided by the brachial plexus. Supraclavicular block is a type of brachial plexus block. There are currently two main methods for nerve localization in upper extremity blocks: nerve stimulation and ultrasonography, and brachial plexus block is the most commonly applied one, using the ultrasonography-guided neural stimulation technique. The type of local anesthetic used, its concentration, the applied volume and the localization of the block; effect the onset time, duration and type of effect of the block. The main purpose of our study was to determine the minimal local anesthetic volume required for anesthesia in forearm and hand surgery. For this purpose, the effects of different volumes of bupivacaine on the onset of anesthesia, block duration and quality were evaluated in our study. Materials-methods: Our study included 60 patients aged between 18-70, who underwent hand and forearm surgery using supraclavicular block. The patients were divided into 2 groups. The first group was administered 0.5% bupivacaine 20 cc, 2% lidocaine 10 cc, and physiological serum 10 cc. The second group was administered 0.5% bupivacaine 15 cc, 2% lidocaine 10 cc, and physiological serum 10 cc. Postoperative pain onset time, sensory and motor block return time and first analgesic requirement time were recorded. In addition, postoperative pain severity was evaluated with Visual Analog Scale at 1-2-4-6-12-24th hours. Results: The study included 60 patients; 18 (30.0%) female and 42 (70.0%) male, with a mean age of 39.13±16.44 (min:17-max:79). The block was fully developed in all patients and no complications were observed in any patient. A significant difference was found between the groups only in the 6th hour Visual Analog Scale value, the median value was significantly higher in the 2nd group (p0.05).