Hipotiroidili hastalarda doğru ilaç kullanımı, ilaç uyumu ve tedavide aile hekimliğinin rolü
Correct medication use in patients with hypothyroidism, medication complience and the role of family medicine in treatment
- Tez No: 935692
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA MELTEM KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi bünyesindeki eğitim aile sağlığı merkezlerinde takipli hipotiroidi hastalarında ilacın doğru kullanımı hakkında bilgi düzeyini ölçmek, hastaların ilaç uyumunu değerlendirmek ve bu ölçütlerde aile hekimlerinin hipotiroidi tedavisindeki rolünü değerlendirmektir. Yöntem: Veri toplamak amacıyla çalışma anketinin ilk bölümü araştırmacılar tarafından literatür taranarak oluşturulan bağımsız değişkenleri temsil eden bireylerin yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, öğrenim durumu, mesleği, gelir düzeyi, kronik hastalık öyküsüne dair bilgilerden oluşan 7 soruluk sosyodemografik veri anketinden oluşmaktadır. İkinci bölüm ise araştırmacılar tarafından literatür taranarak oluşturulan katılımcıların doğru ilaç kullanımı hakkında bilgi düzeylerini değerlendiren 13 soruluk anket, hipotiroidi tedavisindeki aile hekimliğinin rolünü değerlendiren 6 soruluk anket ve 4 soruluk Morisky Green Levine İlaç Uyum Ölçeği'nden oluşmaktadır. İstatistiksel değerlendirme SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 25.0 paket programında yapıldı. Bulgular yorumlanırken frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistiklere yer verildi. Çalışmada kullanılan tanımlayıcı analizler sayısal değişkenler için ortalama, ortanca, standart sapma, 1.çeyreklik ve 3.çeyreklik; kategorik değişkenler için sayı, oran, yüzde kullanıldı. Bulguların normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov-Smirnov testi kullanılarak saptandı. Normal dağılım varsayımını karşılamayan sayısal değişkenler için gruplar arası farklılık Mann-Whitney U Analizi ve Kruskal-Wallis Analizi ile değerlendirildi. Gruplar arasında sıklıklar bakımından fark bulunup bulunmadığı yerine göre Ki- kare ya da Fisher Freeman Halton Exact testleri (hücrelerde gözlenen değerlerin Ki-kare testi varsayımlarını sağlamadığı durumda) kullanılarak karşılaştırıldı. Ki kare testinde vii ilişki bulunması durumunda kategorilerde gruplar arası farklılık Bonferroni düzeltmeli iki oran z testi kullanılarak değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık için toplam tip-1 hata düzeyi %5 olarak kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi (p) ilgili testlerle birlikte gösterildi ve p0,05). Çalışmamızda tiroid ilacı ile birlikte ilaç kullanma durumuna evet cevabını veren kişilerin %43,4'ü PPİ'ı, %7,5'i demir preperatını, %6,2'si kalsiyum preperatını ve %4,1'i magnezyum preperatını LT4 ile aynı anda kullanıyordu. Hastaların LT4 ilacının doğru kullanımıyla ilgili temel bilgilerinin eksik olduğu, tedavisinde ortaya çıkabilecek doz yetersizliği ve yüksek doz kullanımına ilişkin semptomlar konusunda sınırlı bilgiye sahip oldukları görüldü. Eğitim durumu ortaokul ve altı olanların kahve ve C vitamini ile LT4 etkileşiminin sorgulandığı sorulara doğru yanıt verme sıklığı lise ve üniversite mezunlarına göre daha düşük saptanmıştır (p0,05). Aile hekimlerinin levotiroksin tedavisine ilişkin potansiyel yan etkiler konusunda hastaları bilgilendirme sıklığı ile ilaç uyumu düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı. İlaca başlama döneminde bilgilendirildiğini belirten katılımcıların orta uyum düzeyinde olma sıklığı diğer yanıt gruplarına göre daha yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to measure the level of knowledge about the correct use of medication in hypothyroidism patients followed up in family health centres within Izmir Katip Çelebi University, to evaluate the medication compliance of patients and to evaluate the role of family physicians in the treatment of hypothyroidism in these criteria. Methods: In order to collect data, the first part of the study questionnaire consists of a 7-question sociodemographic data questionnaire consisting of information on the age, gender, marital status, marital status, educational status, occupation, income level, and chronic disease history of the individuals representing the independent variables created by the researchers by reviewing the literature. The second part consisted of a 13-question questionnaire evaluating the level of knowledge of the participants about correct drug use, a 6-question questionnaire evaluating the role of family medicine in the treatment of hypothyroidism, and a 4- question Morisky Green Levine Drug Compliance Scale. Statistical evaluation was performed using SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 25.0 package programme. Frequency tables and descriptive statistics were used to interpret the findings. The descriptive analyses used in the study included mean, median, standard deviation, 1st quartile and 3rd quartile for numerical variables; number, ratio and percentage for categorical variables. Whether the findings showed normal distribution was determined using the Kolmogorov-Smirnov test. For numerical variables that did not meet the assumption of normal distribution, the difference between groups was evaluated by Mann-Whitney U Analysis and KruskalWallis Analysis. Whether there was a difference between the groups in terms of frequencies was determined by using Chi-square or Fisher Freeman Halton Exact tests (when the values observed in the cells did not fulfil the assumptions of the Chi-square test). x Results: The mean age of the participants was determined to be 56.3 ± 14.8 years, with 88.7% (n=344) being female and 11.3% (n=44) being male. The majority of the individuals participating in the study exhibited moderate medication adherence. Upon examination of the relationships between sociodemographic variables and the level of medication adherence, retirement status, the presence of comorbidities, and a levothyroxine usage duration of five years or more were found to be statistically significantly associated with a high level of adherence (p0.05). In our study, among individuals who reported using other medications concurrently with thyroid medication, 43.4% were using proton pump inhibitors (PPIs), 7.5% were using iron preparations, 6.2% were using calcium preparations, and 4.1% were using magnesium preparations simultaneously with LT4. Patients were observed to have deficiencies in their basic knowledge regarding the correct usage of LT4 medication and limited knowledge about the symptoms of potential dose inadequacy and excessive dosage during their treatment. The frequency of correct responses to questions regarding the interaction of coffee and vitamin C with LT4 was found to be lower among those with an education level of middle school and below compared to high school and university graduates (p0.05). A statistically significant relationship was found between the frequency with which family physicians informed patients about the potential side effects of levothyroxine treatment and the levels of medication adherence. Participants who stated that they were informed at the beginning of their medication period had a higher frequency of being in the moderate adherence level compared to other response groups (p0.05).