Beşinci sınıf ışığın yayılması ünitesinin 5E öğrenme modeline dayalı öğretiminin öğrencilerin öğrenme çıktılarına etkisi
The effect of teaching based on the 5E learning model of the fifth grade light distribution unit on students' learning outcomes
- Tez No: 935784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, 5E öğrenme modelinin beşinci sınıf öğrencilerinin“Işığın Yayılması”ünitesine yönelik akademik başarı, motivasyon ve tutumları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde, Kahramanmaraş ili Afşin ilçesinde bulunan bir ortaokulun beşinci sınıf düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Işığın Yayılması Akademik Başarı Testi (IYABT), Fen Bilimleri Tutum Ölçeği (FBTÖ) ve Fen Bilimleri Motivasyon Ölçeği (FBMÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Uygulama öncesi öğrencilere ön test uygulanmıştır. Ön test uygulandıktan sonra“Işığın Yayılması”ünitesi deney grubuna (n=23) 5E öğretim modeline dayalı etkinliklerle, kontrol grubuna (n=24) ise mevcut öğretim yöntemleriyle anlatılmıştır. Uygulama süreci altı hafta sürmüştür. Uygulama sonrasında öğrencilere son test uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular, 5E öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarılarını artırmada anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Deney grubundaki öğrencilerin son test performansları, kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, deney grubunda ön test ve son test arasındaki puan artışı daha belirgin olup, modelin akademik başarı üzerindeki sürdürülebilir etkisini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, motivasyon verileri incelendiğinde, deney grubundaki öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik motivasyon düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak, Fen Bilimleri Tutum Ölçeği verilerine göre, deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the 5E learning model on fifth-grade students' academic achievement, motivation, and attitudes toward the“Propagation of Light”unit. The research was conducted during the first semester of the 2022–2023 academic year at a middle school in the Afşin district of Kahramanmaraş province, at the fifth-grade level. Data for the study were collected using the Propagation of Light Academic Achievement Test (IYABT), the Science Attitude Scale (FBTÖ), and the Science Motivation Scale (FBMÖ). A quasi-experimental design was employed in the research. A pre-test was administered to students prior to the implementation. Following the pre-test, the“Propagation of Light”unit was taught to the experimental group (n=23) through activities based on the 5E instructional model, while the control group (n=24) received instruction using traditional teaching methods. The implementation process lasted six weeks. After the intervention, a post-test was administered to the students. The collected data were analyzed using the SPSS software package. The findings indicate that the 5E learning model has a significant effect on enhancing students' academic achievement. The post-test performance of the experimental group was statistically significantly higher than that of the control group. Additionally, the increase in scores between the pre-test and post-test was more pronounced in the experimental group, demonstrating the sustainable impact of the model on academic achievement. Furthermore, the motivation scores of students in the experimental group were found to be significantly higher than those in the control group, indicating that the 5E model positively influenced students' motivation toward science. However, according to the Science Attitude Scale data, no significant difference was found between the experimental and control groups.