Otel işletmelerinde duygusal emek ve iş tatmini ilişkisi: İstanbul'daki 4 ve 5 yıldızlı oteller üzerine bir araştırma
Relationship between emotional labor and job satisfaction in hotel businesses: a study on 4 and 5 star hotels in Istanbul
- Tez No: 941471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, İstanbul'daki 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan personelin duygusal emek düzeyleri ile iş tatmini arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'daki çeşitli otellerde çalışan 200 personel oluşturmuştur. Veriler anket yöntemiyle toplanmış ve SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bulgular, cinsiyetin duygusal emek ve iş tatmini üzerinde anlamlı bir fark yaratmadığını, beş yıldızlı otellerde çalışanların yüzeysel davranış düzeylerinin daha yüksek olduğunu, evli ve genç çalışanların iş tatmininin daha yüksek olduğunu ve eğitim düzeyi arttıkça iş tatmininin yükseldiğini göstermiştir. Ayrıca, yüzeysel davranışın iş tatmini üzerinde negatif, derin ve doğal davranışın ise pozitif etkileri olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, otelcilik sektöründe çalışan memnuniyetini artırmaya yönelik uygulamalara katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the emotional labor levels and job satisfaction of employees working in four- and five-star hotel enterprises in Istanbul was examined. The sample of the research consisted of 200 employees working in various hotels in Istanbul. Data were collected through a questionnaire and analyzed using the SPSS program. The findings showed that gender did not create a significant difference in emotional labor and job satisfaction, employees in five-star hotels had higher levels of surface acting, married and younger employees had higher job satisfaction, and job satisfaction increased with higher education levels. Additionally, it was determined that surface acting had a negative effect on job satisfaction, while deep acting and genuine acting had positive effects. These results contribute to practices aimed at increasing employee satisfaction in the hospitality sector.