Üniversite öğrencilerinin gıda okuryazarlık seviyeleri ile sağlıklı beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi(Trakya Üniversitesi, Keşan örneği)
Determination of the relationship between food literacy levels and healthy eating habits of university students (Trakya University, Kesan sample)
  1. Tez No: 936001
  2. Yazar: SELÇUK GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR KAPTAN GÜNÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma Edirne İl'inin Keşan İlçesi'nde çeşitli bölümlerde üniversite okuyan öğrencilerin gıda okuryazarlık seviyeleri ile sağlıklı beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gıda okuryazarlığı, bireylerin gıda ve beslenme konularında bilgiye erişim, erişilen bu bilgiyi anlama ve uygulama becerilerinin tümünü ifade etmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları ise, bireylerin sağlıklarını koruma ve geliştirme amacıyla gerçekleştirdikleri beslenme davranışlarının tümünü ifade etmektedir. Araştırma sonuçlarına göre, gıda okuryazarlığının, erkeklerde de sağlıklı beslenme alışkanlıkları üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir (p=0,001, β=0,275); ancak, bu etkinin kadınlara kıyasla daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca Gıda ve Beslenme Bilgisi (GBB) alt boyutunun, Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları (SBA) üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu (p=0,001, β=0,330) ve özellikle kadınlar açısından, beslenme bilgisinin sağlıklı beslenme davranışlarını güçlendiren kritik bir faktör olarak öne çıktığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bireylerin sağlıklı beslenme davranışlarının beceriden ziyade bilgi ve kontrol mekanizmalarına dayalı olarak şekillendiğini göstermiştir. Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre; gıda okuryazarlığının beslenme alışkanlıkları üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkisinin olduğu, katılımcıların gıda okuryazarlığı konusunda genel olarak orta-yüksek düzeyde bir farkındalığa ve beceriye sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between the food literacy levels and healthy eating habits of university students studying in various departments in Keşan District of Edirne Province. Food literacy refers to the ability of individuals to access, understand and apply information about food and nutrition. Healthy eating habits refer to all of the nutritional behaviors that individuals perform to protect and improve their health. According to the research results, it was determined that food literacy had a significant and positive effect on healthy eating habits in men (p=0.001, β=0.275); however, this effect was observed to be lower compared to women. In addition, it was determined that the Food and Nutrition Knowledge sub-dimension had a significant and positive effect on Healthy Eating Habits (p=0.001, β=0.330) and that, especially for women, nutritional knowledge stood out as a critical factor that strengthened healthy eating behaviors. The results obtained showed that individuals' healthy eating behaviors were shaped based on knowledge and control mechanisms rather than skills. According to the findings obtained in this study; It was concluded that food literacy has a significant and positive effect on nutritional habits and that the participants generally have a medium-high level of awareness and skills in food literacy.