Using four goals of anti-bias education in a kindergarten classroom to reduce bias in children
Önyargı karşıtı eğitimin dört amacını kullanarak bir anaokulu sınıfındaki çocuklarda önyargıyı azaltmak
  1. Tez No: 936104
  2. Yazar: NEJLA ÖZDER
  3. Danışmanlar: DR. DR. HEATHER L. HORSLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: California State University, Fresno
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir Anaokulu sınıfındaki öğrencilerde empati kültürü oluşturmak için çeşitlilik hakkında öğrenmeye katıldıklarında ne olacağını anlamaktı. Önyargı karşıtı eğitim (Derman-Sparks & Edwards, 2019), farklılıkları ve benzerlikleri anlayan bir anaokulu ortamı yaratmak için önyargı karşıtı eğitim standartlarının dört temel amacını kullanarak mini dersleri uygulamak için teorik bir çerçeve görevi görür. Amaç, her öğrencinin sınıfındaki farklılıkları ve benzerlikleri anlama, takdir etme ve saygı duyma yeteneğini artırmanın yanı sıra öğrencilerin birlikte öğrenebilecekleri ve çeşitliliğe değer verebilecekleri güvenli ve destekleyici bir öğrenme ortamı oluşturmaktı. Bu çalışmada sesli okuma, grup tartışmaları ve öğrenci etkinliklerine odaklanan nitel araştırma kullanılmıştır. Veri analizine dayanarak ses kayıtları, anketler, bir öğretmenin araştırma dergisi ve öğrenci eserleri toplandı ve analiz edildi. Önyargı karşıtı bir yaklaşımın ve grup tartışmalarının kullanılması, öğrencileri birbirlerinin kültürleri hakkında daha derin düzeyde daha fazla bilgi edinmeye ve sınıfta birbirleriyle bağlantılar kurmaya teşvik etti. Önyargı karşıtı resimli kitapların kullanılması ve önyargı karşıtı aktivitelerin yapılması ile öğrenciler grup tartışmalarında daha fazla güven geliştirdiler ve onlara gerçek dünyada yardımcı olacak problem çözme becerileri kazandılar. Onlardan çok daha farklı görünebilecek biriyle ilişki kurmaya çalışırken daha meşguldüler ve daha derin düşünebildiler. İnsan çeşitliliği hakkında bilgi edinebildiler, farklılıklara karşı saygı ve takdir gösterilmesi gerektiğini öğrendiler, aynı zamanda kendileri için nasıl doğru iletişim kurabileceklerini deneyimleyip ve önyargıya meydan okumak için başkalarıyla birlikte çalışabilmeyi anlama ve uygulama firsatına sahip oldular.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to understand what happens when students in a Kindergarten classroom participate in learning about diversity to create a culture of empathy. Anti-bias education (Derman-Sparks & Edwards, 2019) serves as a theoretical framework for implementing mini-lessons using the four core goals of anti-bias education standards to create a diverse kindergarten environment. The objective was to increase each student's ability to understand, appreciate, and respect differences and similarities in their classroom, as well as build a safe and supportive learning environment where students can learn together and value the range of diversity. Qualitative research was used in this study, which focused on read-aloud, group discussions, and student activities. Audio recordings, surveys, a teacher's research journal, and student artifacts were collected and analyzed based on data analysis. The use of an anti-bias approach and group discussions encouraged students to learn more about each other's cultures on a deeper level and build connections with each other in the classroom. Using anti-bias picture books and incorporating anti-bias lessons, students developed more confidence in group discussions and gained problem-solving skills that will help them in the real world. They were more engaged and able to think deeper when trying to relate to someone who may seem much more different than them. They were able to learn about and gain respect and appreciation for human diversity, as well as stand up for themselves and work with others to challenge bias.