Öğretmenlerin psikolojik sağlamlıkları ile okul iklimi algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between teachers' psychological resilience and their perceptions of the school climate
  1. Tez No: 936113
  2. Yazar: ERDOĞAN AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile okul iklimi algıları arasındaki ilişkiyi bağlantısal açıdan belirlemektir. Bu araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden“İlişkisel Tarama Modeli”kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcıları, İstanbul-Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı farklı kademelerdeki resmi ilkokul, ortaokul ve liselerden oluşmaktadır. uygun örnekleme yöntemiyle 165 erkek 218 kadın olmak üzere toplam 383 öğretmen çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen bilgi formu ile Doğan'ın (2016) geliştirdiği“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve Canlı'nın (2016) geliştirdiği“Okul İklimi'' ölçeği kullanılmıştır Bilgi formu ile ölçeklerden alınan bilgiler doğrultusunda tanımlayıcı istatistik analizi yapılmıştır. Araştırmada frekans dağılımı, aritmetik ortalama, standart sapma yüzdelik hesaplama ve diğer tüm analizler SPSS-24 paket programı aracılığıyla yapılmıştır. Ayrıca ölçeklerin güvenirlilik analizleri yapılmıştır. Araştırmanın değişkenleri normal dağılıma uygun olduğundan parametrik testler (Ttesti, Anova, Pearson Korelasyon Testi) kullanılmıştır. Bu doğrultuda öğretmenlerin psikolojik sağlamlıkları ile okul iklimi algılarının demografik değişkenler açısından farklılıkları incelenmiş olup tartışma ve değerlendirme bölümünde ilgili alanyazınla desteklenerek tüm sonuçlara yer verilmiştir. Bu doğrultuda, öğretmenlerin psikolojik sağlamlıkları ile okul iklimi algıları arasında olumlu ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca, yapılan regresyon analizi, ”psikolojik sağlamlık" bağımlı değişkeninin üzerinde okul ikliminin yordayıcı etkisini araştırılmıştır. Sonuçlar, öğretmenlerin okul iklimi algılarının, psikolojik sağlamlığını anlamlı bir şekilde etkilediği belirlenmiş olup ilgili alanyazınla desteklenerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between teachers' psychological resilience levels and school climate perceptions from a connectional perspective. The“Relational Survey Model,”one of the quantitative research methods, was used in this research. The study participants comprised public primary schools, secondary schools, and high schools at different levels affiliated with the Istanbul-Esenyurt District Directorate of National Education. Using an easily accessible sampling method, 383 teachers, 165 males, and 218 females, were determined as the study group. In this research, the information form developed by the researcher, the“Brief Psychological Resilience Scale”developed by Doğan (2016), and the“School Climate”scale designed by Canli (2016) were used. Descriptive statistical analysis was performed in line with the information obtained from the information form and the scales. The research, frequency distribution, arithmetic mean, standard deviation, percentage calculation, and other analyses were done through the SPSS-24 package program. Additionally, reliability analyses of the scales were conducted. Since the research variables were suitable for normal distribution, parametric tests (Test, ANOVA, Pearson Correlation Test) were used. In this regard, the differences between teachers' psychological resilience and school climate perceptions in terms of demographic variables were examined, and all results were included in the discussion and evaluation section, supported by the relevant literature. In this regard, a positive and significant relationship exists between teachers' psychological resilience and their perceptions of school climate. Additionally, the regression analysis investigated the predictive effect of school climate on the dependent variable“psychological resilience.”The results determined that teachers' school climate perceptions significantly affected their psychological resilience and were discussed with the support of relevant literature.