Bazı ağaç türlerinde temel makineler ile açılmış zıvanaların diyagonal çekme ve basınç dirençlerinin belirlenmesi
Determination DF diagnal bearing and pressure resistances of morties opened up by some basic machines on some sprecies of wood
  1. Tez No: 93617
  2. Yazar: ALİ TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Eğitim ve Öğretim, Wood Products, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
BAZI AĞAÇ TÜRLERİNDE TEMEL MAKİNALAR İLE AÇILMIŞ ZIVANALARIN DİYAGONAL ÇEKME VE BASINÇ DİRENÇLERİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ali TEKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2000 ÖZET Bu çalışmada, çerçeve konstrüksiyonlu mobilyalarda yaygın olarak kullanılan zıvanalı birleştirmede ağaç türü, makine ve tutkal çeşidinin, diyagonal basma ve çekme direncine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, meşe (Qvercus petreqe), sarıçam (pinus sylvestris), doğu kayını (fagus orientalis) odunlarından örneklere şerit testere, daire testere ve freze makinalarında zıvana açılmıştır. Açılan zıvanalar polivinilasetat (PVAC) ve desmodur-VTKA tutkalları ile yapıştırılmıştır. Hazırlanan toplam 360 deney örneğine diyagonal çekme ve diyagonal basınç deneyleri uygulanmıştır. Bu deneylerin sonuçlarına göre en yüksek çekme ve basma dirençleri, fereze makinasında açılmış, PVAC tutkalı ile yapıştırılmış kayın ağacında görülmüştür. En düşük çekme ve basma dirençlerini, şerit testere makinasında açılmış desmodur-VTKA tutkalı ile sıkılmış çam ağacı vermiştir. Bilim Kodu : 500 20 13 Anahtar Kelimeler : Mobilya, Ahşap, Çam, Kayın, Meşe, Eğilme ve Basma Direnci Sayfa Adedi : 6 1 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa ALTINOK
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF DIAGNAL BEARING AND PRESSURE RESISTANCES OF MORTISE OPENED UP BY SOME BASIC MACHINES ON SOME SPECIES OF WOOD (M. Sc. Thesis) Ali TEKİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2000 ABSTRACT In this study, it has been researched to effects on diagonal bearing and pressure resistance of using different specie of wood, machine and glue type, in opening up mortise-and-tenon joint, which is widely made use of in frame constructed furniture. For this purpose, mortises were opened up on each of a sample of oak (Quercus petreqe), scotch pine (pinus sylvestris), beech (fagus orientalis) woods by band saw, circular saw and milling machine. These mortises were bonded with polivynilasetat (PVAC) and desmodour-VTKA glues. To a total of 360 such subjects, diagonal bearing and diagonal pressure tests were applied, according to results of this experiment, it is observed that the highest bearing and pressure resistances are associated with the beech wood, opened up by milling machine and bonded with PVAC glue. The lowest bearing and pressure resistances are observed in the pine opened up by band saw and boned with Desmodour-VTKA glue. Science code : 500 20 13 Key Words : Furniture, Wood, Pine, Beech, Oak, Bending and pressure Resistance Number of Page : 6 1 Advisor : Assoc. Pr. Dr. Mustafa ALTINOK