Ergonomik iş istasyonu dizaynı
Ergonomic workstation design
- Tez No: 93624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL EROL, DOÇ. DR. MUSTAFA KURT, DOÇ. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ERGONOMIK İŞ İSTASYONU DİZAYNI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa Akın ERDEM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2000 ÖZET Endüstriyel iş istasyonu dizaynına yönelik ergonomik yaklaşım, işgörenin ve sistemin verimini arttırmak için; işçinin kabiliyetleriyle iş gerekleri arasında denge kurmayı, işçinin fiziksel ve mental sağlığının iyi olmasını, iş tatminini ve güvenliğini sağlamayı hedefler. Bu amaç doğrultusunda, bu çalışmada, kötü dizaynın yol açtığı verimlilik kaybı ve mesleki sağlık problemlerine sebebiyet veren çalışma duruşları üzerinde durulmuştur. Uygun çalışma postürleri, çalışma yükseklikleri, normal ve maksimum çalışma alanlarmm mevcut işgücüne göre belirlenmesi, sistematik bir şekilde anlatılmaktadır. Bir durum çalışması ile manuel işlemlerin söz konusu olduğu bir torna tezgahında video çekimleri yapılmış, insan-makina etkileşimi incelenmiştir. Sistematik ergonomik bir metot olan OWAS ile çalışma esnasındaki vücut duruşları ve bu duruşlardan kaynaklanan zorlanmalar belirlenmiştir. İstasyonda kötü postürlere neden olan etmenler ve bunların nasıl elimine edilmesi gerektiği ergonomik kriterlere dayanarak ortaya konmuştur. Sonuçta mevcut ve önerilen sistem arasındaki verimlilik farla, yapılan bir benzetim programı ve istatistiksel analizlerle parça sayısındaki artış olarak gösterilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 605.011.03 Ergonomi, İş istasyonu dizaynı, Postür, OWAS 151 Doç.Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
ERGONOMIC WORKSTATION DESIGN (M. Sc. Thesis) Mustafa Akın ERDEM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2000 ABSTRACT An ergonomics approach to the design of an industrial workstation attemps to achive an appropriate balance between the worker capabilities and work requirements to optimize worker productivity and the total system, as well as provide worker physical and mental well-being, job satisfaction and safety. For this purpose, in this study, a decrease in productivity caused by inadequate design and working postures which resulted in occupational health hazards were pointed out. Determination of adequate working postures, working heights, normal and maximum working areas according to existing workforce was explained systematically. With a case study, video recordings were done and man-machine interaction was examined in a lathe workstation which includes mainly manual works. By using a systematic, ergonomic method named as OWAS, working postures and strains that were caused by these postures were examined. Factors causing inadequate postures and how these factors could be eliminated were demonstrated according to ergonomical criterias. As a result, the productivity difference between existing and suggested system was shown as an increase in the number of workpieces by using a simulation program and statistical analysis. Science code Key Words Page number Advisor 605.011.03 Ergonomics, Workstation design, Posture, OWAS 151 Doç.Dr. Mustafa KURT