Kayıp gözlemli verilerde ortalama vektörü için alternatif testler
Alternative test procedures for normal mean vektor with incomplete data
- Tez No: 93625
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLİM EKNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
KAYIP GÖZLEMLİ VERİLERDE ORTALAMA VEKTÖRÜ İÇİN ALTERNATİF TESTLER (Yüksek Lisans Tezi) Feyza ALTUNTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2000 ÖZET Bu çalışmada, bileşenlerin alt gruplarından gözlemler eksik olduğu zaman normal ortalama vektörünü test etme problemi düşünülmüştür. Monoton yapıdaki bir veri matrisi için geleneksel olabilirlik oram testine alternatif olan 3 basit test tanıtılmıştır. Tanıtılan testler ve olabilirlik oram testi arasındaki karşılaştırmalar sonucunda tanıtılan testlerin parametre uzayının bir bölümü üzerinde olabilirlik oram testinden daha iyi olduğu gözlenmiştir. İlk aşamada tam veri üzerinden izleyen kesimlerde de eksik veri üzerinden testlerin karşılaştırmaları simülasyon çalışması ile yapılmıştır. Son bölümde de simülasyon sonuçlan yorumlanmıştır Bilim Kodu : 406.02.01 Anahtar Kelimeler : Fisher'in bağımsız testleri birleştirme metodu, olabilirlik oram testi, eksik veri, monoton yapı, Tippett'in testi, Bileşim- Kesişim Testi. Sayfa Adedi : 71 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Müslim EKNİ
Özet (Çeviri)
ALTERNATIVE TEST PROCEDURES FOR NORMAL MEAN VEKTÖR WITH INCOMPLETE DATA M. Sc Thesis Feyza ALTUNTAŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECNOLOGY APRIL 2000 ABSTRACT In this study the problem of testing normal mean vector when the observations are missing from subsets of components has been considered. For a data matrix with a monotone pattern, three simple exact tests have been introduced as alternatives to the traditional likelihood ratio test. Numerical comparisons between the introduced tests and the likelihood ratio test suggest that introduced tests better than the likelihood ratio test over a part of the parameter space. In the first phase, the case that complete data the comparisons of all tests have been made using simulation. The missing data has been used in the preceding sections. In the last section, results of the simulation are interpreted. Science Code : 406.02.01 Key Words : Fisher's method of combining independent tests, likelihood ratio test, missing data, monotone pattern, Tippett's test, umon-intersection test. Pape number : 71 Advisor : Prof. Dr. Müslim EKNİ m YUKSKÛGRCTİM KJJ&UW