Ses eğitiminde (Şan) ses türlerinin belirlenmesi ve bu türlerin karakterlerine uygun repertuar seçiminde, yaklaşımların ilkeler açısından incelenmesi
A Study of how to determine voice types in voice training ondan analysis of the principles les of choosing a repertoier in accordance with the character of voice types
- Tez No: 93626
- Danışmanlar: PROF. SUNA ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
SES EĞİTİMİNDE (ŞAN) SES TÜRLERİNİN BELİRLENMESİ VE BU TÜRLERİN KARAKTERLERİNE UYGUN REPERTUVAR SEÇİMİNDE, YAKLAŞIMLARIN İLKELER AÇISINDAN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) EIif GÖKALP GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2000 ÖZET Bu araştırmanın amacı, Mesleki Müzik Eğitiminin Lisansüstü programlarında yer alan ses eğitiminde (şan) ses türlerinin belirlenmesi ve ses türlerinin karakterlerine uygun repertuvar seçiminin hangi ilkeler ve yaklaşımlar doğrultusunda yapıldığını araştırmaktır. t Araştırmanın evrenini, Ankara'da Mesleki Müzik Eğitimi veren Yüksek Öğretim Kurumlarında görevli ses eğitimcileri ve Lisansüstü öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, çalışma evreninden seçilen onbir uzman ses eğitimcisi ve on yedi lisansüstü eğitimi öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama tekniği olarak,“kaynak tarama”,“Anket uygulama”ve“ Betimsel istatistik”yöntemleri kullanılmıştır. Anket yöntemi ile toplanan veriler üzerinde frekans ve yüzde işlemleri uygulanmıştır.Araştımada; "Ses eğitiminde ses türlerinin belirlenmesi ve bu türlerin karakterlerine uygun repertuvar seçiminde yaklaşımların, ilkeler açısından incelenmesine ilişkin bulgular belli ölçülere göre değerlendirilerek yorumlanmış ve öneriler getirilmiştir. Bilim Kodu : 500 10 19 Anahtar Kelimeler : Ses Türü, Repertuvar, Ses Türü Karakteri Sayfa Adedi : 113 Tez Yöneticisi : Prof. Suna ÇEVİK
Özet (Çeviri)
A STUDY OF HOW TO DETERMINE VOICE TYPES IN VOICE TRAINING AND AN ANALYSIS OF THE PRINCIPLES OF CHOOSING A REPERTOIRE IN ACCORDANCE WITH THE CHARACTER OF VOCE TYPES (M.Sc. Thesis) ElifGÖKALP GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2000 ABSTRACT The aim of this study is to analyze the process of determinig voice types and to identify the principles and approachers in choosing an appropriate repertoire according to the caracter of each voice type in the post-graduate program of voice training in“Vocational Music Eduction”. The scope of the research includes voice treiners and post-graduate students in schools of higher education that provide vocational voice training. The sampling has been limited to eleven specialists in voice training and seventeen post-graduate students. To collect data, this research has used the methods of“bibliographic research”,“surveys made by the use of questionnaires”, and“descriptive statistics”. Frequency and percentage calculations have been made for the evaluation of the questionnaires and other data. The evaluation of the collected XG YÜKSEKÖ?RETİM KUKHLs ®©KÛMAMAS¥ON MEBKEZİIV data was followed by interpretations and certain recommendation have been offered. Science code Key Words Page numbers Adviser 500 10 19 Voice type, Repertoire, the Character of voice type. 113 Prof. Suna ÇEVİK