Bazı postbiyotiklerin antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant and antimicrobial properties of some postbiotics
  1. Tez No: 936388
  2. Yazar: NURŞAH ZEYNEP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL GÜLBANDILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Postbiyotik terimi; probiyotik mikroorganizmalar tarafından üretilen veya mikrobiyal parçalanmadan sonra ortama salınan, konakçıda faydalı aktiviteleri kanıtlanmış metabolitleri ve hücre duvarı bileşenlerini ifade etmektedir. Bu metabolitler arasında; vitaminler, bakteriyosinler, organik asitler, kısa zincirli yağ asitleri, enzimler, hücre proteinleri, kofaktörler, peptitler, teikoik asitler, endopolisakkaritler ve ekzopolisakkaritler yer almaktadır. Postbiyotikler güçlü antimikrobiyal, antioksidan, antienflamatuvar, bağışıklık düzenleyici ve antihipertansif özelliklere sahiptir. Tez çalışması kapsamında, besiyeri ortamına biyoaktif bileşenlerce zengin bir gıda atığı olan portakal kabuğu tozu eklenmesinin, postbiyotiklerin biyoaktif özelliklerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada 3 farklı konsantrasyonda (%0,5, %1 ve %1,5) PKT eklenen besiyerlerine, probiyotik iki suş (Lactobacillus plantarum UALp-05 ve Bifidobacterium bifidum UABb-10) inoküle edilmiş ve inkübasyon sonunda kültür ortamına US işlemi uygulanarak postbiyotikler elde edilmiştir. Postbiyotiklerin antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla toplam fenolik madde miktarı, antioksidan aktivite (DPPH ve ABTS), antimikrobiyal aktivite (agar kuyu difüzyon ve MİK) analizleri gerçekleştirilmiştir. %1,5 PKT içeren besiyerlerinden izole edilen postbiyotiklerin PKT kaynaklı flavonoid içerikleri HPLC ile belirlenmiş ve bu postbiyotiklerin S. aureus hücrelerine etkisi TEM ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The term“postbiotic”refers to metabolites and cell wall components produced by probiotic microorganisms or released into the environment after microbial degradation, which have proven beneficial activities for the host. These metabolites include vitamins, bacteriocins, organic acids, short-chain fatty acids, enzymes, cell proteins, cofactors, peptides, teichoic acids, endopolysaccharides, and exopolysaccharides. Postbiotics exhibit potent antimicrobial, antioxidant, anti-inflammatory, immunomodulatory, and antihypertensive properties. Within the scope of this study, the effect of adding orange peel powder (a food waste rich in bioactive components) to the culture medium on the bioactive properties of postbiotics was investigated. Two probiotic strains (Lactobacillus plantarum UALp-05 and Bifidobacterium bifidum UABb-10) were inoculated into media supplemented with orange peel powder (OPP) at three different concentrations (0.5%, 1%, and 1.5%). Following incubation, ultrasound (US) treatment was applied to the culture medium to obtain postbiotics. The antimicrobial and antioxidant properties of the postbiotics were examined. For this purpose, analyses were conducted to determine total phenolic content, antioxidant activity (DPPH and ABTS), and antimicrobial activity (agar well diffusion and MIC). The flavonoid contents of postbiotics derived from media containing 1.5% OPP were identified using HPLC, and the effects of these postbiotics on Staphylococcus aureus cells were analyzed using TEM.