Streamlining life certificate authentication: Biometric integration with fingerprint and vein recognition
Yaşam sertifikası doğrulamasını basitleştirme: Parmak izi ve damar tanıma ile biyometrik entegrasyon
  1. Tez No: 936402
  2. Yazar: AHMED SAFAA SALIM SALIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHİ ABDU IBRAHİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünya çapında teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte, özellikle emekliler için kamu hizmetlerini yönetme ve sunma zorluklarını ele almak üzere yenilikçi çözümlere olan talep artmaktadır. Emeklilere mali hakları dağıtmaktan sorumlu kurumların karşılaştığı temel zorluklardan biri, genellikle zaman alıcı ve hatalara açık olan“yaşam kanıtı”doğrulama sürecidir. Bu tez, iki biyometrik kimlik doğrulama yöntemini (parmak izi ve damar tanıma) birleştirerek güvenliği ve doğruluğu artıran bir dijital çözüm önermektedir. Bu tamamlayıcı biyometrik teknikleri entegre ederek, sistem“yaşam kanıtı”sürecinin doğruluğunu önemli ölçüde iyileştirmektedir. Deneysel sonuçlar, çift kimlik doğrulama sisteminin tek bir yöntem kullanmaya kıyasla daha yüksek doğruluk elde ettiğini, 4 saniyenin altında doğrulama süreleriyle emeklilerin kimliğini doğrulamada %87,07'nin üzerinde doğruluk sağladığını göstermiştir. Bu verimli ve güvenli yaklaşım, uygun emeklilerin emeklilik maaşlarını gecikmeden almaya devam edebilmelerini sağlayarak hem emeklilere hem de hizmet sağlayıcılara fayda sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology worldwide, there is an increasing demand for innovative solutions to address challenges in managing and delivering public services, particularly for pensioners. One key challenge faced by institutions responsible for disbursing financial entitlements to pensioners is the“proof of life”verification process, which is often time-consuming and prone to errors. This thesis proposes a digital solution that enhances security and accuracy by combining two biometric authentication methods—fingerprint and vein recognition. By integrating these complementary biometric techniques, the system significantly improves the accuracy of the“proof of life”process. Experimental results demonstrated that the dual-authentication system achieved higher accuracy compared to using a single method, providing over 87.07% accuracy in verifying pensioners' identity, with verification times under 4 seconds. This efficient and secure approach ensures that eligible pensioners can continue receiving their pensions without delays, benefiting both pensioners and service providers.