Application of spatial interpolation method to pm10 concentration data in uk
Birleşik krallıkta pm10 konsantrasyon verilerine mekânsal interpolasyon yönteminin uygulanması
  1. Tez No: 936469
  2. Yazar: MERVE TÜRK OYDEM
  3. Danışmanlar: PROF. CHARLES TAYLOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veri Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Hava kirliliği, Birleşik Krallık dahil dünya genelinde ülkeleri etkileyen önemli bir küresel sorundur. İnsan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri açık ve endişe vericidir. Bu nedenle, hava kirliliğine katkıda bulunan belirli kirleticilerin araştırılması ve anlaşılması için artan bir ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaç ise, günümüzde giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bununla birlikte, geniş bölgeleri kapsayacak izleme istasyonları kurmak genellikle maliyet açısından mümkün olmamaktadır. Bu tür senaryolarda, mekânsal interpolasyon teknikleri, izlenen konumlardan elde edilen verilere dayanarak örnekleme alanlarında kirlilik seviyelerini tahmin etmede kritik bir rol oynar. Bu tez, Birleşik Krallık genelinde PM10 (10 mikrometre veya daha az çaplı parçacık madde) konsantrasyon verilerine mekânsal interpolasyon yöntemlerinin uygulanmasını içermektedir. Bu çalışmanın amacı, hava kalitesi dinamiklerini kapsamlı bir şekilde anlamayı sağlayan öngörüsel haritalar oluşturmaktır. PM10 hava kirleticisinin Birleşik Krallık'ta yüksek değerlere ulaştığı gözlemlenmiş ve bu yüzden bu çalışmada incelenecek kirletici olarak seçilmiştir. Mekânsal interpolasyon adımları çalışma boyunca adım adım uygulanmış ve ilgili çıktılarla detaylandırılmıştır. Bir mekânsal interpolasyon yöntemi olarak Ordinary kriging uygulanmıştır. Model uyarlama aşamasında, iki farklı model uygulanmış ve çalışmanın sonucunda bu modellerden elde edilen tahmin haritalarına karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Analizler, 23/03/2022 tarihli Birleşik Krallık genelinde 84 farklı izleme sitesinde ölçülen günlük PM10 konsantrasyonları veri setine uygulanmıştır. Analizler, istatistiksel yazılım R kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Air pollution is a significant global issue, impacting countries worldwide, including the UK. Its adverse effects on human health are clear and concerning. Therefore, there is a growing need for research and understanding of the specific pollutants that contribute to air pollution. The measurement and monitoring of air pollution levels have assumed growing significance in contemporary times. Nevertheless, establishing monitoring stations to encompass entire regions can often be cost-prohibitive. In such scenarios, spatial interpolation techniques play a crucial role in estimating pollution levels in unsampled areas based on data obtained from monitored locations. Thus, this dissertation delves into the application of spatial interpolation methods to PM10 (particulate matter with a diameter of 10 micrometers or less) concentration data across the UK, with the objective of generating predictive maps that facilitate a comprehensive understanding of air quality dynamics. It was determined that PM10 air pollutant reached high values in the UK and was chosen as the pollutant to be examined. Spatial interpolation steps were applied step by step throughout the study and detailed with the relevant outputs. Ordinary kriging was applied as a spatial interpolation method. In the model fitting phase, two distinct models were applied, and upon conclusion of the study, the resultant predicted maps from these models were subjected to a comparative analysis. The analyzes were applied to a dataset of daily PM10 concentrations measured at 84 different monitoring sites across the UK dated 23/03/2022. Analyzes were performed using the statistical software R.