Transact SQL ve aprıorı algoritması ile üniversite öğrencilerinin ticaret ve internet teknolojisi alanlarındaki öğrenimlerinin e-ticaret tercihlerine etkisinin analizi
Analysis of the effect of studying in commerce and internet technology on the e-commerce preferences of university students using transact SQL and apriori algorithm
  1. Tez No: 936470
  2. Yazar: RUKİYE TOPUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ HARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) bağlamında, kişilerin öğrenim gördükleri alanların ticaret ve/veya (IT) internet teknolojisi alanlarını kapsamasının e-ticaret alışkanlıkları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın odak noktası, öğrencilerin akademik geçmişlerinin, e-ticaret alışveriş davranışlarını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktır. Çalışma, üniversitelerin önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri üzerinde yürütülmüş ve e-ticaret alışkanlıkları detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Veri analizi, Transact SQL kullanılarak gerçekleştirilmiş ve ürün kategorileri arasındaki ilişkileri araştırmak için Apriori birliktelik algoritması kullanılmıştır. Algoritma, özellikle ikili ve üçlü ilişkilerde, güçlü birliktelikleri ortaya çıkarmak için kullanılmıştır. Öğrencilerin alışveriş tercihlerine dayalı olarak yapılan analizde, belirli ürün kategorileri arasında yüksek destek, güven ve lift değerleri hesaplanmış ve bu bulgular ışığında farklı pazarlama stratejileri önerilmiştir. Bu çalışma, Apriori algoritmasının yalnızca e-ticaret stratejileri için değil, aynı zamanda diğer sektörlerde daha geniş analizler için de kullanılabileceğini göstermektedir. Özellikle, farklı hedef gruplar ve endüstriler arasında daha fazla veriyle yürütülen analizler daha etkili stratejilerin geliştirilmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of individuals' academic backgrounds in the fields of commerce and/or IT (internet Technologies) on e-commerce habits in the context of Customer Relationship Management (CRM). The focus of the study is to reveal how students' academic backgrounds shape e-commerce shopping behaviors. The study was conducted on students in associate, undergraduate and graduate programs at universities, and e-commerce habits were analyzed in detail. Data analysis was performed using Transact SQL, and the Apriori relationship algorithm was used to investigate relationships between product categories. The algorithm was used to determine strong relationships, especially in binary and ternary relationships. Based on students' shopping preferences, high support, trust and leverage values were calculated between certain product categories, and marketing strategies were suggested based on these findings. This study shows that the Apriori algorithm can be used not only for e-commerce strategies, but also for broader analyses in other sectors. In particular, analyses conducted with more data across different target groups and industries can enable the development of more effective strategies.