Ahşap pencere kanatlarında birleşim yerleri problemleri ve alternatif çözümler
Wooden casements connection part problems and alternative solutions
- Tez No: 93653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AHŞAP PENCERE KANATLARINDA BİRLEŞİM YERLERİ PROBLEMLERİ VE ALTERNATİF ÇÖZÜMLER (Yüksek Lisans Tezi) Cesur ALTUNTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2000 ÖZET Türkiye'de üretilen ahşap pencerelerin, genellikle kanat birleşim yerlerinde problem çıktığı gözlenmiştir. Ülkemizde, ahşap pencerelerin %90'ı iğne yapraklı çam keresteden üretilmektedir. Bu araştırmada, yoğunluğu 0,494 gr/cm3 ve % 11,05 rutubete sahip olan Lsmıf sarıçam keresteden yapılan, pencere kanat alt ve üst köşe birleştirme detayı (kavelalı ve kavelasız) için 140 örnek kullamlmıştır. Örneklerin direnç ve sarkma değerleri ölçülmüştür. Sonuç olarak üst köşe kavelalı birleştirmelerin kavelasız birleştirmelere göre direnç değerleri fazla ve sarkma değerlerinin az olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca alt köşe birleştirmelerinde, yapışma yüzey alam fazla olduğundan direnç değeri daha fazla, sarkma değerleri az olmuştur. Kısaca pencere kanat köşe birleştirmelerinde kavela kullanmak, direnci arttırdığı gibi deformasyonu azaltmıştır. Bilim Kodu : 2251101 Anahtar Kelimeler : Ahşap, pencere, kanat, birleşim Sayfa Adedi : 83 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Metin ARSLAN
Özet (Çeviri)
WOODEN CASEMENTS CONNECTION PART PROBLEMS AND ALTERNATIVE SOLUTIONS (Master of Science Thesis) Cesur ALTUNTAŞ GAZİ UNİVERSİTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2000 ABSTRACT It was observed that, wooden windows wihch are produced at Turkey generally have problems, associated with their casement connections. In our country, 90 % of wooden windows are produced from needle leafed pine timbers.In this study, 140 sample which are made from 1 st class scots pine timber, were used for casement upper and bottom corner joint details (with- without wooden nail) strength and deformation of samples were measured.The timber in study has 0.494gr/cm3 density andll.05% watercontent. As a result it was determined that connections with uper corner wooden nails have higher strength capacity and lower deformation amounts than connections without wooden nails. In addition to this, bottom corner connections have higher strength values and deformation values were little. As summary using wooden nails,at window casement connections,was increased strength and decreased deformations. Science Code Key Words Page Number Adviser 2251101 Wood, window, casement, connection. 83 Doç. Dr. Metin ARSLAN