Sağlık eğitimlerinde Pecha Kucha sunum tekniği kullanan hemşirelik öğrencilerinin sunum becerisi, memnuniyet ve motivasyonlarının incelenmesi
Examining the presentation skills, satisfaction and motivation of nursing students using Pecha Kucha presentation technique in health education
- Tez No: 936520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ORGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Öğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Sağlık Eğitimlerinde Pecha Kucha sunum tekniğini kullanan hemşirelik öğrencilerinin sunum becerisi, memnuniyet ve motivasyonlarını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma evrenini, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 2023-2024 öğretim yılında öğrenim gören birinci sınıf öğrencileri (N=272) oluşturmaktadır. Bu öğrenciler randomizasyon yöntemi ile 6-8'er kişilik girişim ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Girişim grubundaki öğrencilere Pecha Kucha sunum tekniği ile sağlık eğitimi konularında sunum yaptırılmıştır. Çalışma sonunda, girişim grubuna Öğretim Materyali Motivasyon Anketi, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Sunum Becerileri Değerlendirme Formu (SBDF) ve Pecha Kucha Geri Bildirim Formu son test olarak uygulanmıştır. Bulgular: Elde edilen sonuçlara göre; Girişim grubu ile kontrol grubunun tanımlayıcı özellikler açısından benzer oldukları saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to examine the presentation skills, satisfaction and motivation of nursing students using the Pecha Kucha presentation technique. Materials and Methods: The study population consisted of first-year students (N=272) studying at Ege University Faculty of Nursing in the 2023-2024 academic year. These students were randomised into intervention and control groups of 6-8 students each. Students in the intervention group were given a health education presentation using the Pecha Kucha method. At the end of the study, the Teaching Material Motivation Survey (TMMS), Visual Comparison Scale(VCS), Presentation Skills Evaluation Form (PSE) and Pecha Kucha Feedback Form (PKFF) were administered to the intervention group as post-tests. Findings: According to the results obtained, it was found that the intervention group and the control group were similar in terms of descriptive characteristics (p>0.05).