İş insanlarının hayırseverlikten kurumsal sosyal sorumluluğa geçişinin dindarlıkları açısından incelenmesi
An investigation of business people's transition from philanthropy to corporate social responsibility in terms of their religiosity
- Tez No: 936537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN FEHMİ ATASAĞUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma, iş dünyasında hayırseverliğin Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) stratejilerine dönüşümünü dindarlık merceğinden eleştirel bir şekilde incelemektedir. KSS, toplumsal açıdan faydalı bir iş uygulaması olarak mı anlaşılmalıdır, yoksa birçok etik dışı kurumsal davranışı maskeleyen stratejik bir araç olarak mı hizmet etmektedir? Sorusuna cevap aramaktadır. Araştırmada, iş insanlarının hayırseverlik eğilimlerini ölçmek için bir hayırseverlik ölçeği geliştirilerek iş insanların hayırseverlik algısı ölçülmüştür. Ayrıca yapılandırılmış KSS ve Dindarlık ölçekleriyle birlikte Türkiye genelinde, özellikle imalat sektöründeki iş insanlarından toplanan veriler nicel analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Bulgular, hayırseverlik eğilimlerinin KSS algılarını olumlu yönde etkilediğini, dindarlığın ise hem hayırseverlik hem de KSS katılımı üzerinde önemli bir pozitif etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, dini değerlerin KSS stratejilerine nasıl yansıtıldığını analiz ederek kültürel ve etik açıdan incelikli bir KSS eleştirisi yapmakta ve hayırseverlik, kurumsal sosyal sorumluluk ve dindarlık arasındaki etkileşim hakkında derinlemesine bilgi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study critically examines the transformation of philanthropy into Corporate Social Responsibility (CSR) strategies in business through the lens of religiosity. Should CSR be understood as a socially beneficial business practice or does it serve as a strategic tool that masks many unethical corporate behaviors? It seeks to answer the question. In the study, a philanthropy scale was developed to measure the philanthropic tendencies of business people and the perception of philanthropy of business people was measured. In addition, structured CSR and religiosity scales were used to analyze the data collected from businesspeople across Turkey, especially in the manufacturing sector, using quantitative analysis methods. The findings reveal that philanthropic tendencies positively affect CSR perceptions, while religiosity has a significant positive effect on both philanthropy and CSR engagement. By analyzing how religious values are reflected in CSR strategies, this study provides a culturally and ethically nuanced critique of CSR and offers in-depth insights into the interplay between philanthropy, corporate social responsibility and religiosity.