Sodyum bikarbonat katkılı çimento hamuru ve harçların reolojik, fiziksel ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the rheological, physical, and mechanical properties of cement paste and mortars with sodium bicarbonate additive
  1. Tez No: 936542
  2. Yazar: MUSTAFA BARTU TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK FELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küresel ısınma, politikadan tarım sektörüne kadar her alanda neden olduğu zararlardan dolayı konuşulan ve kendisine çözüm aranan bir felakettir. Küresel ısınmayı en çok etkileyen faktörlerden biri karbondioksit gazı salımıdır ve bu nedenle birçok araştırmacı kendi alanında bu emisyonu azaltma yolları aramaktadır. Çimento üretimi küresel anlamda yıllık karbondioksit emisyonunun yaklaşık yüzde sekizinin tek başına kaynağıdır. Portland çimentosunun üretimi sırasında kullanılan malzemelerin ısınmasıyla oluşan kimyasal reaksiyonlar ve ısıtmada kullanılan fosil yakıtlar karbondioksit gazı salımına neden olmaktadır. Yıllar boyunca süren ancak yavaş gerçekleşen karbonatlaşma reaksiyonu sonucu sertleşmiş beton bünyesine karbondioksit gazını bağlamak mümkündür. Birçok araştırmacı karbondioksiti beton içerisine daha hızlı hapsetme hedefiyle farklı yöntemler kullanarak araştırmalar yapmıştır. Yapılan yüksek lisans tezi kapsamında ise üretimi sırasında karbondioksit gazını katı halde bağlayabilen sodyum bikarbonat tozunun taze haldeki çimento hamuruna ve harcına ilavesinin; reolojik, fiziksel ve mekanik etkileri araştırılmıştır. Yapılan literatür taraması sonucu sodyum bikarbonatın sertleşmiş haldeki betonun basınç ve eğilme dayanımı gibi faktörlere etkisinin araştırıldığı ancak çimento hamuru reolojik davranışına etkisinin detaylı şekilde incelenmediği görülmüştür. Bundan dolayı yapılan çalışma kapsamında sodyum bikarbonatın çimento harcına ilavesinin mekanik ve fiziksel özelliklere etkilerinin yanında çimento hamurunun statik eşik kayma gerilmesi, dinamik eşik kayma gerilmesi, plastik viskozite gibi reolojik parametrelerine etkileri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
From politics to agriculture, global warming is a catastrophe that is talked about and sought for solutions due to the damages it causes in every field. One of the factors that most affects global warming is carbon dioxide gas emissions, and for this reason, many researchers are looking for ways to reduce this emission in their own fields. Cement production, which alone accounts for about eight percent of annual carbon dioxide emissions globally. This emission is caused by the carbon dioxide emitted by chemical reactions caused by the heating of the materials used in the production of Portland cement and the fossil fuels used to heat these materials. It is possible to bind carbon dioxide gas to the hardened concrete structure as a result of the carbonation reaction that lasts slowly for years. Therefore, many researchers have conducted research using different methods with the aim of trapping carbon dioxide in concrete more quickly. Within the scope of the master's thesis, the rheological, physical and mechanical effects of the addition of sodium bicarbonate powder, which is produced in solid form by trapping carbon dioxide gas during its production, to fresh cement paste and mortar were investigated. As a result of the literature review, it was seen that the effect of sodium bicarbonate on factors such as compressive and flexural strength of hardened concrete was investigated, but its effect on the rheological behavior of cement paste was not examined in detail. Therefore, in this study, in addition to the effects of adding sodium bicarbonate to cement mortar on mechanical and physical properties, its effects on rheological parameters such as static threshold shear stress, dynamic threshold shear stress, and plastic viscosity of cement paste were also investigated.