Okul yöneticilerinin çatışmayı yönetme biçimlerinin öğretmenlerin stres düzeyine etkisi
The effect of school administrators' conflict management styles on teachers' stress levels
- Tez No: 936559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çalışma; Yenimahalle ilçesindeki ortaokul yöneticilerinin çatışma yönetim biçimleri ve öğretmenlerin stres düzeyine etkisini belirlemek amacıyla çatışmaların öğretmen stres düzeyine etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. Yöneticilerin çatışma yönetim biçimleri, demografik özellikleri, çatışma yönetim biçimleri ile stres düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma amaçlı örneklem yöntemi ile yapılmıştır. Çalışmanın 612 öğretmen ile yürütülmesi planlanmıştır. 412 ölçekten elde edilen verilerin analizi ile bulgulara ulaşılmıştır. Veriler Organizational Conflict Inventory I- Örgütsel Çatışma Envanteri" kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler pearson korelâsyon katsayısı (r), frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama ( X ), standart sapma(Ss), t- testi ve çoklu değişkenler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) teknikleriyle yorumlanmıştır. Araştırmada öğretmenler, okul müdürlerinin çatışmaları çözmede en fazla tümleştirme, sırasıyla uzlaşma, kaçınma, ödün verme ve en az ise hükmetme biçimini kullandıklarını düşünmektedirler. Erkek ve evli öğretmenler, yöneticilerin tümleştirme, ödün verme, kaçınma, uzlaşma yönetim biçimini, kadın ve bekâr öğretmenlerin hükmetme yönetim biçimini, Lisans mezunu ve kıdemi 6-10 yıl aralığında olanlar tümleştirme, ödün verme, uzlaşma biçimini, ön lisans ve 21 yıl üzeri kıdemli öğretmenlerin hükmetme ve kaçınma yönetim biçimi görüşleri anlamlı bulmuştur. Örgütsel büyüklüğü 1-15 öğretmenli okullarda çalışanlar, yöneticilerin çatışmada tümleştirme, ödün verme, uzlaşma, 31- 45 arası öğretmenli okullar kaçınma biçimini, 46 ve üzeri öğretmenli okullar hükmetme biçimini kullanma sıklıklarına ilişkin görüşleri pozitif bulunmuştur. Çatışma yönetim biçimleri öğretmenlerde orta düzeyde stres, hükmetme biçimi yüksek stres, tümleştirme, uzlaşma, ödün verme, kaçınma biçimleri düşük seviyede stres oluşturmaktadır. Streste tümleştirme, uzlaşma, ödün verme, kaçınma biçimlerinde negatif, hükmetme yönetim biçiminde pozitif yönlü ilişki görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was completed to determine the Conflict Management Systems which were used by the principals at the secondary schools in Yenimahalle District in Ankara and to define the level of stress it caused for the teachers. The General Survey Model was used to determine the Conflict Management Systems and the stress level on the teachers. The Relational Screening Method was used to determine the relations between the Conflict Management Systems, Demographic Features and Stress Levels. The research used a Purposive Sampling Method by dividing the secondary schools into three sections according to their socio-economic conditions. It was planned that the research would be based on 605 teachers from 22 secondary schools from each layer with a simple and unbiased method. Findings were obtained by analysing the data from the feedback of 412 subjects. The research data was obtained by using the“Rahim Organizational Conflict Inventory.”The obtained data was analysed and deciphered by using Unilateral Variance Analysis (ANOVA) for Pearson Correlation Factor (r), Frequency (f), Percentage (%), Arithmetic Mean (x), Standard Deviation (Ss), T-Test and multiple variables. The teachers thought that the principals mainly used the methods respectively of integration, settlement, avoidance and compromise and least of all commanding to solve the conflicts between them. The married male teachers thought the principals managed conflicts by using integration, settlement, avoidance and compromise methods. On the other hand the single female teachers had different opinions of how the principals manage conflicts. The ones who have undergraduate degree and 6-10 years of work experience, thought that the principals used integration, compromise, avoidance, settlement methods. The ones with associate degree and 21 years (or over) work experience thought that the principles managed conflicts by using command and avoidance methods. The teachers who work for schools with a capacity of between1-15 teachers thought that the principlals used integration, compromise and settlement methods. The ones who work at schools with 46 teachers and above capacity thought they used command method. The teachers who work with a capacity of between 31-45 thought that the principals used avoidance method to manage conflicts. While the conflicts caused a medium level of stress to the teachers, the command method increased the level of stress and the integration, settlement, compromise and avoidance methods lowered the level of stress on the teachers. This shows us that there is a negative relation on integration, settlement, compromise and avoidance on building up stress and a positive relation on command method on building up stress.