AK Parti dönemi Türk-Amerikan ilişkilerinde sorunlara karşı iş birliği alanı: Orta Asya'da ortak çıkarlar
Cooperation area against problems in Turkish-American relations during the AK Party period: Common interests in Central Asia
- Tez No: 936562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA OZAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tezde, geleneksel Türk dış politikası ilkelerinin yanında AK Parti Dönemi ile birlikte kullanılmaya başlanılan dış politika ilke ve söylemleri açıklanmaya çalışılmıştır. Bu yeni dönemle birlikte dış politikada kullanılmaya başlanan ilkelerin kapsamı ve pratikte uygulanışları örnekler üzerinden ortaya konulmuştur. Türk-Amerikan ilişkilerinde bu dönemde yaşanan sorunların analizi yapılarak ABD ile ilişkilerin başlangıcından itibaren yakınlaşmayı sağlayan ve ilişkileri ittifaka götüren sebepler ele alınmış, ikili ilişkilerde yaşanan krizlerin ve uzaklaşmaların sebepleri açıklanmaya çalışılmıştır. Yaşanan bu krizlerin çözümü için ise Orta Asya'da iki aktörün uyumlu politikalar ve iş birliği halinde çalışmalarının önemi üzerinde durulmuştur. Bu bölgede yapılacak iş birliğinin ilişkileri onarmasının yanında iki devlete de ortak çıkar alanları sağlayacağı ortaya konulmuştur. İlişkilerde Orta Doğu ve Türkiye'nin yakın çevresi üzerinden yaşananlar sorunların Orta Asya bölgesinde çok daha uyumlu ve yapıcı olacağı kanıtlanmaya çalışılmıştır. Bu bölgede ortak çıkarlar çerçevesinde geliştirilen iş birliğinin hem ikili ilişkiler üzerindeki etkisi hem de Orta Asya bölgesi için öneminden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the principles of traditional Turkish foreign policy, along with the foreign policy principles and discourses that began to be used during the AK Party Era, have been attempted to be explained. With this new era, the scope of the principles that have begun to be used in foreign policy and their practical applications have been demonstrated through examples. An analysis of the problems experienced in Turkish-American relations during this period has been conducted, addressing the factors that facilitated rapprochement since the beginning of relations with the USA and led to an alliance, while also attempting to explain the reasons for the crises and estrangements experienced in bilateral relations. The importance of the two actors in Central Asia working together with harmonious policies and cooperation for the resolution of these crises has been emphasized. It has been shown that the cooperation to be made in this region will not only repair relations but also provide common areas of interest for both states. In relation, it has been attempted to prove that the issues experienced in the Middle East and Turkey's immediate surroundings would be much more harmonious and constructive in the Central Asia region. The impact of the cooperation developed within the framework of common interests in this region on bilateral relations and its importance for the Central Asia region have been discussed.