Değerler anketi bağlamında dünya ülkelerindeki soyut gruplaşmaların değişiminin makine öğrenmesi teknikleri ile yıllara göre incelenmesi
An analysis of changes in abstract groupings in world countries based on values surveys using machine learning techniques by years
- Tez No: 936563
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN SATMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tezin amacı Inglehart ve Welzel tarafından geliştirilen, Samuel Huntington teorik sınıflandırmasını kullanılarak oluşturulan Dünya Kültür Haritası'na makine öğrenmesi teknikleri kullanılarak yeni bir alternatif üretmektir. Bu tezde Dünya Değerler Anketi (DDA) ile Avrupa Değerler Anketi'nin (ADA) birleşiminden oluşan Entegre Değerler Anketi (EDA) verileri kullanılmıştır. Dünya genelinde 1981-2021 yılları arasında 115 ülkeyi kapsayan ve küresel bir sosyolojik veri seti niteliğinde olan EDA, 7 araştırma döneminde toplamda 645.249 gözlemden oluşmaktadır. EDA veri setinin büyüklüğü ve kapsayıcılığı tamamen veri odaklı bir metodoloji ile alternatif dünya kültür haritası yaklaşımını mümkün kılmıştır. Bu tezde geliştirilen Değişken Seçim Prosedürü (DSP) ile EDA'nın her bir araştırma dönemine özgün değişken seçimi uygulanmıştır. Inglehart ve Welzel'in Dünya Kültür Haritası'nda kullanılan iki faktörlü yapının aksine tüm dönem dinamiklerini yansıtan çok faktörlü bir yapı ve Huntington'ın teorik sınıflandırması yerine denetimsiz makine öğrenme algoritması CLARA kullanılmıştır. Bu bağlamda, ülkelerin kültürel profillerini daha dinamik ve güncel bir perspektiften analiz etmek için teorik yaklaşımların aksine veriye dayalı bir yaklaşım benimsenmiştir. Bu tez, hızla değişen ve çok kültürlü yapıları içeren dünyada, kültürel sınırların yeniden şekillendiği bir süreçte, kültür haritalarına ve kültürel teorilere daha esnek ve güncel bir bakış açısı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to produce a new alternative to the World Culture Map (WCM) developed by Inglehart and Welzel using Huntington's theoretical classification. In this thesis, the Integrated Values Survey (IVS) data, which is a combination of the World Values Survey (WVS) and the European Values Survey (EVS), was used. The IVS, which covers 115 countries worldwide between 1981 and 2021 and is a global sociological data set, consists of a total of 645,249 observations in 7 research periods. The size and comprehensiveness of the IVS data set made it possible to approach an alternative world culture map in a completely data-driven methodology. In this thesis, the Variable Selection Procedure (VSP), developed for each research period in the IVS dataset, was employed alongside a multi-factor structure, which reflects the dynamics of the entire period, unlike the two-factor structure used in WCM. Additionally, the unsupervised machine learning algorithm CLARA was utilized instead of Huntington's theoretical classification. In this context, a data-driven approach was adopted, as opposed to theoretical approaches, to analyze the cultural profiles of countries from a contemporary and dynamic perspective. In this context, a data-driven approach was adopted in contrast to theoretical approaches in order to analyze the cultural profiles of countries from a more dynamic and current perspective. This thesis aims to offer a more flexible and up-to-date perspective in a rapidly changing world with multicultural structures and cultural theories, in a process where cultural boundaries are being reshaped.