Türkiye ve Azerbaycan hükümet sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of the government systems of Türkiye and Azerbaijan
  1. Tez No: 936624
  2. Yazar: BURAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÇELİKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hükümet sistemleri devletlerin sosyal, ekonomik ve siyasal özelliklerini yansıtmaktadırlar. Her devlet, kendi sosyal, ekonomik ve siyasal özelliğine uygun hükümet sistemini belirlemek üzere birçok çalışma gerçekleştirmektedir. Devletler tarihleri boyunca farklı hükümet sistemlerini de kullanabilmektedirler. Nitekim insan hayatı devamlı hareket halinde olduğu için devletler de devamlı hareket halindedir. Çalışmamızda bu bağlamda soy ve kültür anlamında benzer olan Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti'nin hükümet sistemleri incelenmiştir. İki devletin geçirdiği siyasal aşamalar birbirlerinden farklılıklar arz etmektedir. Ancak hükümet sistemlerinin de birçok benzer noktası bulunmaktadır. Bu anlamda çalışmamızda iki devletin hükümet sistemleri detaylı bir biçimde incelenerek karşılaştırma yapılmıştır. Çalışma sonucunda her iki devletin kullandığı hükümet sistemlerinin birçok benzer noktasının yanı sıra çeşitli farklılıklara da sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Government systems reflect the social, economic and political characteristics of states. Each state carries out many studies to determine the government system suitable for its social, economic and political characteristics. States have been able to use different government systems throughout their history. As a matter of fact, states are always in motion because human life is always in motion. In our study, in this context, robbed and cultur the Republic of Azerbaijan, which is similar in the sense of the Republic of Türkiye and the government systems were examined. The political stages of the two states are going through. However, government systems also have many similar differences from each other. In this sense, the government systems of the two states have been examined and compared in detail in our study. As a result of the study, it was seen that the government systems used by both states have many similar points as well as various differences.