Farklı sebzelerden kombine yöntemlerle pektin üretimi
Pectin production from different vegetables using combined methods
  1. Tez No: 936638
  2. Yazar: EDANUR YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bitkilerin hücre duvarlarında ve orta lamellerinde bulunan kompleks bir polisakkarit olan pektin, jel oluşturma özelliği ve dokusal özelliklerini koruyabilme özelliği nedeniyle özellikle gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Elde edilen pektinin miktarı ve bileşimi, meyve veya sebzenin türüne, olgunluk derecesine, hasat zamanına, depolama süresine veya ekstraksiyon koşullarına bağlı olarak değişmektedir. Söz konusu parametrelerin optimize edilmesiyle doku mühendisliği çalışmalarında, biyolojik olarak parçalanabilir ambalaj üretiminde veya kağıt endüstrisinde aktif olarak kullanılabilen pektinin kullanımının daha avantajlı ve yaygın hale getirilmesi mümkün olacaktır. Bu çalışmada patlıcan kabuklarına ve havuçlara kombine ekstraksiyon yöntemleri uygulanarak bu yöntemlerin verime olan etkileri gözlemlenmiş ve elde edilen pektin örneklerinin esterleşme dereceleri, jel oluşturma kapasiteleri ve çökme güçlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Patlıcan kabuğu ve havuçtan pektin elde etmek için mikrodalga ve ultrasonikasyon destekli ekstraksiyon yöntemleri kombine olacak şekilde kullanılmış olup çözücü olarak ise sitrik asit (C₆H₈O₇) kullanılmıştır. Üretilen pektinlerin verim, esterleşme derecesi, jelleşme kapasitesi ve çökme gücü değerlerinin belirlenmesiyle örnekler üzerinde FT-IR ve SEM analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak mikrodalga ve ultrasonikasyon destekli ekstraksiyon yöntemlerinin kombine kullanımının pektin üretiminde verimi arttırmaya yönelik bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca patlıcan kabuğunun yüksek oranda pektin içerdiği sonucuna varılmıştır. Uzun süreli kombine ekstraksiyon işlemi uygulamasının pektin verimini düşürdüğü, bunun yanında çözücü hacmi ile orantılı olacak şekilde kombine ekstraksiyon işlemi uygulamasının verimi ve jelleşme özelliklerini arttırdığı gözlemlenmiştir. Sonuçlara göre en yüksek verim patlıcan kabuğundan elde edilen pektin için %75,8, havuçtan elde edilen pektin için ise %50,0 olmuştur. Genel olarak patlıcan kabuğu ile yapılan deneyler sonucunda daha yüksek verim değerlerinin elde edildiği ve daha gelişmiş jelleşme özelliklerinin tespit edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pectin, as a complex polysaccharide present in the cell walls and middle lamella of plants, is widely used especially in the food industry due to its gelling properties and its ability to preserve textural characteristics. The amount and composition of pectin obtained varies depending on the type of fruit or vegetable, degree of maturity, harvest time, storage period or extraction conditions. By optimizing the parameters in question, it will be possible to make the use of pectin, which can be actively used in tissue engineering studies, biodegradable packaging production or the paper industry, more advantageous and widespread. In this study, combined extraction methods were applied to eggplant peels and carrots and it was aimed to determine the esterification degrees, the gelling capacity and slump strength of the obtained pectins by observing the effects of these methods on yield. Microwave and ultrasonication assisted extraction methods were used to obtain pectin from eggplant peel and carrot, and citric acid (C₆H₈O₇) was used as the solvent. The produced pectin yield, the degree of esterification, the gelling capacity and the slump strength were determined and, FT-IR and SEM analysis were performed. As a result, it was observed that the combined use of microwave and ultrasonication assisted extraction methods had an effect on increasing the yield in pectin production. It was also concluded that eggplant peel contained high levels of pectin. It was observed that long-term combined extraction application reduced the pectin yield, while the combined extraction application increased the yield and gelation properties in proportion to the solvent volume. According to the results, the highest efficiency was 75.8 % for pectin obtained from eggplant peel and 50.0 %, for pectin obtained from carrot. In general, as a result of the experiments conducted with eggplant peel, it was observed that higher yield values were achieved and more advanced gelling properties were detected.