Shape analysis of historical and contemporary mosaic works using a digital tool
Dijital bir araç kullanarak tarihi ve çağdaş mozaik eserlerin şekil analizi
- Tez No: 936639
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP IŞIL KALAYLIOĞLU AKYILDIZ, DOÇ. DR. AYŞE DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Mozaik eserleri, büyük mimari, kültürel ve tarihi öneme sahip olarak kabul edilmektedir. Mozaikler, bir bütün oluşturan farklı parçaların bir araya getirilmesiyle oluşur. Bu tez, Anadolu'nun çeşitli dönemlerine ait mozaik taşlarının morfolojik özelliklerini, bolluk, boyut, alan ve çevre gibi, incelemeyi amaçlamaktadır. Mozaik envanterleri analiz edilecek ve fotoğraflar veri olarak değerlendirilecektir. Bilgisayar destekli analiz, mozaik tesseralarının morfolojik yapılarıyla ilgili istatistiksel verler üretecektir. Sonuçlar, çeşitli mozaiklerin morfolojik benzerliklerini ve farklılıklarını değerlendirerek, zaman içindeki yapısal değişiklikleri aydınlatarak ve mozaik değerlendirmesine yeni bir bakış açısı sunarak literatürü zenginleştirecektir. Mozaik tesseralarının dijital incelenmesi, veri tabanlarının geliştirilmesini kolaylaştıracak ve gelecekteki arkeologlar için önemli bilgiler sunacaktır. Bu araştırmada kullanılan bilgisayar destekli görüntü analizi ve istatistiksel tekniklerin, birçok arkeolojik araştırmayı etkilemesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Mosaic works are recognized to be of great architectural, cultural and historical importance. Mosaics are formed by bringing together different particles that form a whole. This thesis seeks to examine the morphological characteristics of mosaic tesserae, including abundance, size, area, and perimeter from various times in Anatolia. Mosaic inventories will be analyzed, and photos will be regarded as data. Computer-assisted analysis will produce statistical data regarding the morphological structures of mosaic tesserae. The results will enhance the literature by assessing morphological similarities and differences among various mosaics, elucidating structural changes throughout time, and offering a novel perspective on mosaic appraisal. The digital examination of mosaic tesserae will facilitate the development of databases, offering significant insights for future archaeological scholars. The computer-assisted image analysis and statistical techniques employed in this research are anticipated to influence many archaeological investigations.