Anadolu mimarlığında avlu (Neolitik dönemden Tunç çağı sonuna)
Courtyard in Anatolian architecture (from Neolithic to the end of the Bronz age)
- Tez No: 93665
- Danışmanlar: DR. NİHAL ÇETİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ANADOLU MİMARLIĞINDA AVLU (Neolitik Dönemden Tunç Çağı Sonuna) (Yüksek Lisans Tezi) Önder AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2000 ÖZET Neolitik dönemden Tunç Çağı sonuna Anadolu, mimarlık alanında süreklilik ve değişimleri beraberinde yaşamıştır. Tez çalışmasında Anadolu mimarlığı, tipolojik bir veri olan avlu etrafında, kütle düzeni ve mekan örgütlenmesi gibi ana kriterlerle, dönemlere göre değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, genellemeler ve farklılaşmalar biçiminde kategorize edilmiştir. Çalışmanın bir diğer ekseni, avlu mekan elemanının tarihsel akış içinde, giriş bölümünde yapılan tanıma göre ele alınmasıdır. Böylelikle başka disiplinlerdeki araştırmacılar tarafından avlu olarak tanımlanan tüm alanlar, sınıflandırılmış ve yeniden tanımlanmıştır. Bilim Kodu : Anahtar kelimeler : Anadolu mimarlığı, avlu, tipoloji, kütle düzeni, mekan örgütlenmesi Sayfa Adedi : 109 Tez Yöneticisi : Dr. E.Nihal ÇETİNTÜRK
Özet (Çeviri)
COURTYARD IN ANATOLIAN ARCHITECTURE (From Neolithic to the End of Bronz Age) (M. Sc. Thesis) Önder AYDIN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2000 ABSTRACT From Neolithic to Bronze age, Anatolia had been a place for continuity and changes in architecture. In this work, Anatolian architecture is examined by the typological survey of“courtyard”, through the early periods, on the criterion ; order of mass and organisation of space. Derived data is categorised as generalisation and differentiation. Another aspect of this work is to examine the space courtyard itself in the history of early periods, according to the definition in the introduction. Thus the places defined as courtyards according to other disciplines, are reclassified and redefined. Science code Keywords : Anatolian architecture, court, courtyard, typology, order of mass, organisation of space Page number : 109 Adviser : Dr. E. Nihal ÇETÎNTÜRK TC YÛKSEKÖÖRTTİlf J09I0U1