Proje kavramı ve endüstriyel teknoloji projesi iki eksenli PC kontrollü robot sistem
Project conseptand project of industrial technology PC control robot system that has two axis
- Tez No: 93664
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Industrial and Industrial Engineering, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
PROJE KAVRAMI VE ENDÜSTRİYEL TEKNOLOJİ PROJESİ İKİ EKSENLİ PC KONTROLLÜ ROBOT SİSTEM (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet TEKEREK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2000 ÖZET Proje kavramının yapısının; yönetim, tasarım ve üretim yönünden ele alındığı bu araştırmada Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Projesinin global anlamda kullanılan proje kavramı içerisindeki yeri de incelenmiştir. Ayrıca Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Projesinde tasarım ve üretim aşamasında ne gibi safhalardan geçilmesi gerektiği üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda bir Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Projesi oluşturulmuştur. Proje, iki eksenli PC kontrollü robot sistemden oluşmaktadır. Proje, mekanik sistemlerin elektronik donanımla (Hardware) desteklendiği ve Turbo Pascalda hazırlanan bir yazılımla (Software) kontrolünün sağlanması şeklindedir. Bilim Kodu : 6262701 Anahtar Kelimeler : Proje, Üretim, Proje, yönetimi, Robot, Tasarım Sayfa adedi :100 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ahmet ŞENEL
Özet (Çeviri)
PROJECT CONSEPT AND PROJECT OF INDUSTRIAL TECHNOLOGY PC CONTROL ROBOT SYSTEM THAT HAS TWO AXIS (Master Thesis) Mehmet TEKEREK UNIVERSITY OF GAZI SCIENCE ENSTITUTE July 2000 ABSTRACT The structure of the project concept is taken up in this research in ways of management, design and production and also the use of the project of industrial technology in global sense within the project concept is examined. Furthermore, during the process of design and production of the industrial technology education project we dwelled upon the phases the project went through. A model of the industrial technology education project is produced and the project passed on to life. As the result, project contain has been realised. Project contain PC control robot system that has two axis. In this project, the electronic system used in support of the mechanic system. Software that prepared with Turbo Pascal, control the project. Science Code : 6262701 Key Words rProject Production, Project management, Design, Robotics Page Number : 100 Thesis Advisor : Assistant. Prof. Dr. Ahmet ŞENEL xc yükseköğretim mwuw DOKÜMANTASYON HKUOZ1