A corpus analysis of the most commonly used coursebooks in higher education in Turkey in terms of lexical diversity and density
Türkiye'de yüksek öğretim alanında yaygın olarak kullanılan ders kitaplarının kelime çeşitliliği ve yoğunluğu açısından analizi
  1. Tez No: 936915
  2. Yazar: MERVE BASMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki üniversite hazırlık programlarında yaygın olarak kullanılan İngilizce Dil Eğitimi (İDE) ders kitaplarının kelime çeşitliliği, yoğunluğu ve sıklığı gibi temel sözcüksel özelliklerini incelemektedir. Ders kitapları, dil öğrenimi ve öğretiminde önemli bir rol oynamakta ve öğrencilerin kelime dağarcığını geliştirmelerinde kritik bir araç olarak kabul edilmektedir. Araştırma ders kitaplarının okuma metinlerinde kelime çeşitliliği ve yoğunluğunun metin okunabilirliği üzerindeki etkilerini incelemektedir. Ayrıca, ders kitaplarının dil öğrenim süreçlerine ne ölçüde katkı sağladığı ve gerçek yaşam dil kullanımını yansıtma düzeyi de değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarının, müfredat tasarımı ve öğretim materyallerinin geliştirilmesine yönelik önemli bulgular sağlaması beklenmektedir. Bu bağlamda, hazırlık programlarında kullanılan ders kitaplarının güçlü ve zayıf yönleri belirlenmiş, öğrenme çıktılarının iyileştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur. Araştırmanın genel amacı, mevcut ELT materyallerinin niteliğini artırmak, öğretim yöntemlerini geliştirmek ve Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında dil öğretimi programlarının kalite güvencesine katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Materials used and selected in education play a significant role in the class and sometimes affect positively and negatively the teaching and learning process. The core of the materials when it comes to English Language Teaching is coursebooks in English classes not only in Türkiye but all around the world. In Türkiye, English education is a significant and an inseparable part of academic studies since in most universities and departments, the medium of instruction is English. Students' language development has an impact on their future academic studies which makes the quality of education in preparatory departments in Turkish universities even more critical and important. By searching, it is observed that in scope of Türkiye, there are top three coursebooks usually chosen as the main material in the preparatory department which are taken into analysis in this study. For this reason, these top three coursebooks written language inputs will be investigated in terms of lexical diversity, lexical density and word frequency to achieve insights on what range and quality of vocabulary input learners are provided with. The study aims to offer valuable insights related to coursebook selection, material development and implementation.