İsrail'in Körfez ülkeleriyle ilişkilerinin bölgesel etkileri
Regional impacts of Israel's relations with the Gulf countries
  1. Tez No: 936930
  2. Yazar: SAMET EMRE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHMİ AĞCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, İsrail ile Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri arasındaki ilişkilerin tarihsel gelişimini, mevcut dinamiklerini ve bölgesel ile küresel düzlemdeki etkilerini ele almaktadır. İsrail-Körfez etkileşimleri, geleneksel diplomatik normların ötesine geçerek zımni güvenlik rejimi çerçevesinde şekillenmiş ve taraflar arasında örtük güvenlik iş birlikleri temelinde ilerlemiştir. Çalışmada, özellikle İran'ın bölgesel politikalarının ve nükleer programının İsrail ve Körfez ülkeleri arasındaki güvenlik koordinasyonuna etkisini ve bu sürecin Filistin meselesi ile bölgesel diplomasiye yansımaları incelenmiştir. Bu bağlamda, araştırmada nitel bir yöntem benimsenmiş ve güvenlik rejimleri ile zımni güvenlik rejimi kavramları çerçevesinde İsrail-KİK ilişkileri teorik olarak ele alınmıştır. Çalışma kapsamında, taraflar arasındaki gayri resmi güvenlik ve istihbarat iş birlikleri, ticari ortaklıklar ve savunma anlaşmaları tarihsel ve analitik bir çerçevede değerlendirilmiştir. İsrail'in Körfez ülkeleriyle geliştirdiği ekonomik ve teknolojik iş birlikleri, bölgesel kalkınma ve enerji politikaları açısından ele alınarak bu ilişkilerin ABD, Çin ve Rusya gibi küresel aktörler tarafından nasıl yönlendirildiği tartışılmıştır. Çalışma, zımni güvenlik rejimi kavramının Orta Doğu'daki uygulanabilirliği üzerine odaklanarak, İsrail-Körfez iş birliğinin bölgesel güvenlik mimarisi ve uzun vadeli istikrar üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical development, current dynamics, and regional and global implications of relations between Israel and the Gulf Cooperation Council (GCC) countries. Israel-Gulf interactions have evolved beyond traditional diplomatic norms, shaping a tacit security regime and advancing through informal security cooperation mechanisms. The study particularly investigates the impact of Iran's regional policies and nuclear program on the security coordination between Israel and the Gulf states, as well as the implications of this process for the Palestinian issue and regional diplomacy. In this context, the study adopts a qualitative methodology and theoretically analyzes Israel-GCC relations within the framework of security regimes and the tacit security regime concept. The research evaluates, within a historical and analytical perspective, the informal security and intelligence cooperation, trade partnerships, and defense agreements between the parties. Additionally, Israel's economic and technological collaborations with the Gulf states are examined concerning regional development and energy policies, while discussing how these relations are influenced by global actors such as the United States, China, and Russia. Focusing on the applicability of the tacit security regime concept in the Middle East, the study assesses the long-term implications of Israel-GCC cooperation on regional security architecture and stability.