Biyostimülant ve arbüsküler mikorizal fungus uygulamaları ile ontogenetik varyabilitenin oğul otu (Melissa officinalis L.)'nun agronomik ve kalite özellikleri üzerine etkileri
The effects of biostimulants and arbuscular mycorrhizal fungus applications on ontogenetic variability in agronomic and quality traits of lemon balm (Melissa officinalis L.)
  1. Tez No: 937038
  2. Yazar: TÜLAY TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜVEYDE TUNÇTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma 2023 ve 2024 yıllarında biyostimülant ve arbüsküler mikorizal fungus uygulamaları ile ontogenetik varyabilitenin, oğul otu (Melissa officinalis L.)'nun agronomik özellikleri, uçucu yağ içeriği ve bileşenleri gibi teknolojik özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümüne ait deneme alanında“Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Deseni”ne göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada, ontogenetik varyabilite olarak adlandırılan farklı biçim dönemleri (çiçeklenme öncesi, tam çiçeklenme ve çiçeklenme sonrası) ana parsellere, biyostimülantlar (humik asit, vermikompost, deniz yosunu) ve arbüsküler mikorizal fungus (AMF-Rhizophagus intraradices) uygulamaları alt parsellere gelecek şekilde planlama yapılmıştır. Çalışma sonucunda 2023 ve 2024 deneme yıllarında sırasıyla; en yüksek taze herba verimi 756.11 kg/da ve 1160.16 kg/da, en yüksek drog herba verimi ise 240.91 kg/da ve 383.33 kg/da ile tam çiçeklenme ve deniz yosunu uygulamalarından elde edilmiştir. Çalışmanın ilk yılında drog yapraklardan elde edilen en yüksek uçucu yağ oranı %0.83 tam çiçeklenme döneminde, humik asit uygulamalarından elde edilirken, ikinci deneme yılında %0.43 ile tam çiçeklenme döneminde AMF ve vermikompost uygulamalarından belirlenmiştir. GC/MS analiz sonuçlarına göre, en önemli uçucu yağ bileşenlerinin Citral, Neral, Geranial ve Caryophyllene oxide olduğu belirlenmiştir. En yüksek uçucu yağ oranının elde edildiği tam çiçeklenme döneminde denemenin ilk yılında majör bileşenler Geranial ve Neral olarak belirlenmiştir. En yüksek Geranial içeriği (%55.57) kontrolden, en yüksek Neral oranı ise (%35.69) humik asit uygulamalarından elde edilmiştir. İkinci deneme yılında majör bileşen olarak Citral ve Neral tespit edilmiştir. En yüksek Citral içeriği (%47.84) AMF, en yüksek Neral içeriği ise (%26.80) kontrol uygulamalarından belirlenmiştir. Genel olarak, tüm verim parametrelerinde tam çiçeklenme dönemi x sıvı deniz yosunu interaksiyonunun öne çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2023 and 2024 in order to determine the effects of biostimulants and arbuscular mycorrhizal fungus applications and ontogenetic variability on technological properties such as agronomic properties, essential oil content and components of lemon balm (Melissa officinalis L.) in the experimental area of Van Yuzuncu Yil University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops according to the“Split Plots in Randomized Blocks Trial Design”with 3 replications. In the study, different harvest times called ontogenetic variability (pre-flowering, full flowering and post-flowering period) were planned to be applied to the main plots, and biostimulants (humic acid, vermicompost, seaweed) and arbuscular mycorrhizal fungus (AMF-Rhizophagus intraradices) were applied to the sub-plots. As a result of the study, in the 2023 and 2024 trial years, the highest fresh herb yield was obtained from 756.11 kg/da and 1160.16 kg/da, and the highest drug herb yield was obtained from full flowering and seaweed applications with 240.91 kg/da and 383.33 kg/da, respectively. In the first year of the study, obtained from drug leaves the highest essential oil rate of 0.83% was obtained from humic acid applications in the full flowering period, while in the second trial year, 0.43% was determined from AMF and vermicompost applications in the full flowering period. According to GC/MS analysis results, the most important essential oil components were determined as Citral, Neral, Geranial and Caryophyllene oxide. In the first year of the trial in the full bloom period where we obtained the highest essential oil ratio, the major components were determined as Geranial and Neral. The highest Geranial ratio was obtained from the control (55.57%), the highest Neral content was obtained from humic acid applications (35.69%). Citral and Neral were determined as major components in the second year of the trial. The highest Citral content was determined (47.84%) from AMF, and the highest Neral content was determined (26.80%) from the control. In general, it was determined that the interaction of full flowering period x liquid seaweed was prominent in all yield parameters.