Hızlı üst çene genişletmesinde direnç gösteren bölgelerdeki kemik kalınlık ve yoğunluklarının bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of bone thickness and density values in resistance regions in rapid maxillary expansion with computed tomography
- Tez No: 937292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİD YILDIRIM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı; ortodontik tedavi görmemiş, çeşitli sebeplerle paranazal sinüslerini görüntülemek amacıyla bilgisayarlı tomografi (BT)'leri çekilmiş bireylerin, hızlı üst çene genişletmesi (HÜÇG) tedavisine direnç gösteren zigomatikomaksiller, zigomatikotemporal ve pterigomaksiller suturlar etrafındaki kemik kalınlık ve yoğunluk değerlerinin yaş, cinsiyet ve servikal vertebra gelişim dönemine göre kıyaslamaktır. Çalışmamıza HÜÇG tedavisi planlanmayan ve üst çene darlık teşhisi bulunmayan 4 ile 28 yaş arasındaki 110 erkek, 90 kadın toplam 200 birey dahil edilmiştir. Zigomatikomaksiller, zigomatikotemporal ve pterigomaksiller suturlar etrafındaki kemik kalınlık ve yoğunluk değerleri BT görüntüleri kullanılarak ölçülmüştür. Kemik kalınlık ve yoğunluk değerlerinin, yaş, cinsiyet, servikal vertebra gelişim dönemi (CVM) değişkenleriyle arasındaki korelasyon değerlendirilmiştir. CVM evresi ile zigomatikomaksiller, zigomatikotemporal ve pterigomaksiller suturlar etrafındaki kemik kalınlık ve yoğunluk değerleri arasında korelasyon bulunamamıştır(p>0,05). Zigomatikomaksiller ve zigomatikotemporal suturlar etrafındaki kemik kalınlık değerleriyle; yaş, cinsiyet, CVM evresi ve aynı bireyin sağ ve sol bölgesi arasında istatistiksel anlamlı bir farklılık bulunamamıştır(p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study; bone thickness and density values around zygomaticomaxillary, zygomaticotemporal and pterygomaxillary sutures that were resistant to rapid maxillary expansion treatment in patients who had not received orthodontic treatment and who had computed tomography scans for imaging of their paranasal sinuses for various reasons; is to compare with age, sex, and cervical vertebra maturation. In this study, 110 males, 90 females between the ages of 4 and 28 years, who were not planned for rapid maxillary expansion treatment and without diagnosis of maxillary deficiency, were included in the study. Bone thickness and density values around zygomaticomaxillary, zygomaticotemporal and pterygomaxillary sutures were measured using CT images. The correlation between bone thickness, density values and age, sex, cervical vertebrae maturation (CVM) stage variables were evaluated. There was no correlation between CVM stage and around zygomaticomaxillary, zygomaticotemporal and pterygomaxillary sutures bone thickness and density values (p> 0.05). No statistically significant difference was found between bone thickness values around zygomaticomaxillary and zygomaticotemporal sutures with age, gender, CVM stage, right and left region (p> 0.05).