The teachers' perspectives of the barriers that migrant and refugee children face in mainstream classrooms
Göçmen ve mülteci çocukların normal sınıflarda karşılaştıkları engellere dair öğretmenlerin bakış açıları
- Tez No: 937318
- Danışmanlar: DR. MARTIN TOYE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Edinburgh
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Zihin Engellilerin Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu küçük ölçekli temel niteliksel araştırma, öğretmenlerin bakış açılarıyla, göçmen ve mülteci çocukların genel eğitim sınıflarında karşılaştıkları engellerin daha derinlemesine anlaşılması için yapılmıştır. Bu araştırma aynı zamanda, öğretmenlerin göçmen ve mülteci terimlerine ilişkin algılarının etkisini ve öğretmenlerin göçmen ve mülteci çocukların genel eğitim sınıflarına katılımına yönelik tutumlarını araştırmaktadır. Araştırmanın amaçlarına ulaşmak için, 7 öğretmenle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler, göçmen ve mülteci çocukların okul esaslı profesyonel paydaşların bakış açılarıyla, kaynaştırmanın önündeki potansiyel engeller bağlamında derslere katılımlarını anlamayı, keşfetmeyi ve görüntülemeyi mümkün kılmıştır. Görüşme sorularını geliştirmek için bir öğretmenle pilot görüşme yapılmıştır. Pilot görüşmeden elde edilen veriler, bu araştırmaya dahil edilmemiştir. Verileri kavrayabilmek adına, görüşmeler yazıya dökülmüş ve bu yazılar tekrar tekrar kontrol edilip incelenmiştir. Daha sonra detaylı bir tematik analiz yapılmıştır. Veri analizi sonucunda, öğretmenlerin göçmen ve mülteci algılarına ve gene öğretmenlerin kaynaştırmaya yönelik tutumlarına ilişkin engeller, bir amaç olarak ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin kaynaştırmanın önünde engel olarak algıladıkları faktörler araştırılmış ve bu engellerin aşılması konusunda fikir sahibi olunmuştur. Sonuç olarak; dil, özgeçmiş bilgisi eksikliği, duygusal / psikolojik sağlığa gösterilen dikkat eksikliği, kültürel farklılıklar ve sosyal kabul eksikliğinin, göçmen ve mülteci çocukların genel eğitim sınıflarında karşılaştıkları ortak engeller olduğu ortaya çıkmıştır. Dahası, bu araştırma aynı zamanda engellere neden olabilecek finansal sorunları da ortaya çıkarmış ve sonuç olarak destek hizmetlerine yönelik fon eksikliği, öğretmen eğitimi ve uzman personel istihdamını da mali engeller olarak açığa çıkarmıştır
Özet (Çeviri)
This small-scale basic qualitative research was conducted to gain a deeper understanding of the barriers that migrant and refugee children face in mainstream classrooms through the perspectives of teachers. This research also explores the impact of teachers' perceptions of the terms migrant and refugee and teachers' attitudes towards the mainstream inclusion of migrant and refugee children. Semi- structured interviews were employed with 7 teachers to address the research aims. These interviews made it possible to understand, explore and view the inclusion of migrant and refugee children in terms of potential barriers to inclusion from the perspectives of school-based professional stakeholders. A pilot interview was conducted with one teacher to refine the interview questions. The data collected from the pilot interview was not included to this research. Interviews were transcribed and transcripts were checked and examined repeatedly to be familiar with data. A detailed thematic analysis was then conducted. As a result of the data analysis, barriers related to teachers' perceptions of migrant and refugee and teachers' attitudes towards inclusion emerged as an aim. Factors that teachers perceive as barriers to inclusion were explored and insights about overcoming these barriers were gained. As a result language, lack of background information, lack of attention to emotional/psychological wellbeing, cultural differences and lack of social acceptance were found to be common barriers that refugee and migrant children face in mainstream classrooms. Moreover, this research also revealed financial issues that may cause barriers and as a result lack of funding for support services, teacher education and recruiting specialist staff were revealed as financial barriers.