Tesis yerleşim problemi çözüm yaklaşımları ve uygulaması
Facility layout problem solution approaches and application
- Tez No: 937444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YEŞİM KALENDER ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tesis içi yerleşim düzeni planlaması, endüstriyel tesislerdeki malzemelerin, ekipmanların, makinelerin ihtiyaç dahilinde rollerine uygun olarak, en yüksek verimi elde edecek ve akışta en az maliyeti yaratacak şekilde düzenlenmesidir. Tesisin işleyişine özel olarak çeşitli yerleşim türleri ve her bir yerleşim düzeninin kendi iç dinamiğine özgün maliyetleri mevcuttur. Literatürde tesis yerleşim problemlerinin, problemin büyüklüğüne ve parametrelerine bağlı olarak genel itibariyle NP-zor yapıda olduğu gözlemlenmiştir. Problemlerin çözümüne ilişkin çeşitli matematiksel modeller ve matematiksel modellerin yeterli olmadığı noktalarda sezgisel ve meta sezgisel yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışmada sürece göre yerleşim düzeni planlanan bir tesisin, uzman görüşüne dayanarak planlanan yerleşim düzenine ait taşıma maliyetinden daha az olacak yeni yerleşim düzeninin oluşturulması amaçlanmıştır. Öncelikle problemin matematiksel model ile çözümü gerçekleştirilmiş ardından üç meta sezgisel yöntem, Tabu Arama Algoritması, Harris Hawks Algoritması ve Pity Beetle Algoritması ile çözümleri sağlanmış, mevcut durum ile birlikte optimal çözüme yakınsamaları karşılaştırılıp oranları hesaplanmıştır. Çözümler neticesinde planlanan mevcut yerleşim düzenine göre yeni çözümlerin daha az maliyetli sonuçlar çıkardığı ve önemli iyileştirmeler sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Facility layout planning is the arrangement of materials, equipment, and machinery in industrial facilities in a way that maximizes efficiency and minimizes flow costs, based on their roles and requirements. Each type of layout has unique costs specific to its internal dynamics, tailored to the operational needs of the facility. In the literature, facility layout problems are generally observed to be NP-hard due to the size and parameters of the problem. Various mathematical models have been developed to address these problems, and when mathematical models are insufficient, heuristic and metaheuristic methods are employed. In this study, the aim is to develop a new facility layout that results in a lower material handling cost compared to the layout initially planned based on expert opinion. Initially, the problem was solved using a mathematical model. Subsequently, three metaheuristic algorithms Tabu Search Algorithm, Harris Hawks Optimization, and Pity Beetle Optimization were applied to generate alternative solutions. The results obtained from each method were compared with both the current layout and the optimal solution, and their convergence ratios were calculated. The findings revealed that all proposed solutions resulted in lower costs than the initially planned layout, demonstrating significant improvements.